Od 14 grudnia zapraszamy do Kina Centrum na film ,,Kursk". Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, czyli tragedią z 2000 roku, kiedy na Morzu Barentsa zatonął tytułowy Kursk.

Reżyserem filmu jest Thomas Vinterberg. Jego wcześniejsze dzieła to między innymi ,,Festen" czy ,,Polowanie". Scenariusz na podstawie bestsellerowej książki Roberta Moore'a „A Time to Die: The Untold Story of the Kursk Tragedy” napisał Robert Rodat nominowany do Oscara za film ,,Szeregowiec Ryan". W filmie występują m.in.: laureat Oscara – Colin Firth, nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii – Max von Sydow, zdobywca Cezara – Matthias Schoenaerts. 

O czym jest ta historia? 10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny Kursk, stalowy kolos o rozmiarach pary jumbo jetów i długości dwóch boisk piłkarskich, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. W wielkich manewrach Floty Północnej niezatapialna duma rosyjskiej marynarki bierze udział w towarzystwie 30 okrętów i trzech innych łodzi podwodnych. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła Kursk na dno arktycznych wód Morza Barentsa. Według docierających informacji katastrofę przeżywa zaledwie 23 z 118 obecnych na pokładzie marynarzy. Rozpoczyna się desperacka akcja ratunkowa, która przykuwa uwagę całego świata. Chociaż szanse na ocalenie oraz zasoby tlenu żołnierzy maleją z godziny na godzinę, Rosjanie konsekwentnie odmawiają przyjęcia pomocy z Zachodu. Przez kolejne 9 dni trwa porażający dramat. Biorą w nim udział walczący o życie marynarze Kurska, ich rodziny, a w wśród nich wierząca w ocalenie męża Tanya Averin (Léa Seydoux), sztaby dowódcze najważniejszych mocarstw świata i kapitanowie jednostek, gotowych ruszyć na pomoc Rosjanom – w tym brytyjski komandor David Russell (Colin Firth).

Reżyseria: Thomas Vinterberg, gatunek: dramat, produkcja: Belgia, Francja, Luksemburg, czas trwania: 1 godz. 57 min.