Izolacja przeciwwodna to główne zabezpieczenie budynku przed działaniem wilgoci. Ma kluczowe znaczenie dla trwałości i bezpieczeństwa obiektu, dlatego nie powinno się jej pomijać podczas budowy – skutecznie chroni fundamenty i mury przed nabieraniem wody z gruntu czy podczas intensywnych opadów. Co warto wiedzieć o izolacji pionowej i poziomej?

Izolacja przeciwwodna, czyli jak chronić budynek przed osłabieniem konstrukcji

Izolacja przeciwwodna to skuteczny sposób na ochronę fundamentów i murów budynku przed pobieraniem wody z otoczenia. Nie powinno się jej pomijać w przypadku żadnego obiektu, ponieważ zawsze istnieje ryzyko pobierania wody z gleby, szczególnie w przypadku wysokich wód gruntowych. Mury są także narażone na wchłanianie wilgoci podczas opadów atmosferycznych, dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiedniej ochrony.

Największym problemem jest zazwyczaj kapilarne podciąganie wody z gruntu przez fundamenty budynku – wilgoć dostaje się do ich wnętrza przez niewielkie pory i przemieszcza się w górę, do murów, co może w krótkim czasie spowodować, że woda znajdzie się w ścianach całego domu. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, osłabia bowiem znacznie konstrukcję domu i może prowadzić do jej przyspieszonej degradacji. Co więcej, dom, w którym panuje wysoki poziom wilgoci, nie jest zdrowy dla mieszkańców – może powodować duże problemy, szczególnie u małych dzieci oraz osób z chorobami układu oddechowego. Zabezpieczenie go za pomocą izolacji przeciwwilgociowej jest więc kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz trwałości budynku.

Izolacja przeciwwodna w budynkach – dlaczego konieczna jest izolacja pionowa i pozioma?

Przeciwwodną izolację pionową i poziomą najlepiej wykonać już na etapie budowy domu, jest to bowiem wtedy najłatwiejsze i pozwala na wykorzystanie najskuteczniejszych technik. Późniejsze zabezpieczenie budynku już stojącego jest możliwe, jednak wymaga zastosowania zupełnie innych, znacznie droższych i bardziej skomplikowanych metod, a także wstępnego osuszania murów, które przyjęły już wilgoć.

Izolacja pionowa i pozioma fundamentów i murów – na czym polega?

Izolacja pionowa oraz pozioma to sposób na oddzielenie fundamentów i murów od środowiska zewnętrznego, dzięki czemu chroni się je skutecznie przed wilgocią. Oba sposoby różnią się od siebie sposobem układania, mają także nieco inne zadania, choć ich cel jest wspólny – uniemożliwienie wilgoci przedostania się do budynku.

Izolacja pionowa dzieli się na trzy różne typy, których wykorzystanie zależy od rodzaju podłoża, na jakim wznoszony jest budynek. Należy do nich izolacja ciężka, średnia oraz lekka.

Ciężka izolacja pionowa jest wykorzystywana stosunkowo rzadko, jest bowiem przeznaczona do budynków, których fundamenty są niższe niż poziom wód gruntowych w danym miejscu. Ponieważ musi chronić mury przed dużym naporem wody, jest wykonywana z bardzo wytrzymałych materiałów i wysokich właściwościach hydroizolacyjnych.

Średnia izolacja pionowa jest stosowana w miejscach, gdzie grunt cechuje niska przepuszczalność wody – najczęściej na podłożach glinianych lub iłowych. W takim przypadku wykorzystuje się głównie wysokiej jakości folię samoprzylepną, papę lub masę bitumiczno-kauczukową. Izolacja tego typu chroni przed wodami gruntowymi i opadowymi.

Lekka izolacja pionowa to rozwiązanie dla miejsc, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, ale gleba cechuje się dobrą przepuszczalnością wody. Również umożliwia szczelne zabezpieczenie fundamentów i murów przed wodą gruntową i opadową.

Izolacja pozioma natomiast służy głównie zabezpieczeniu, by woda gruntowa nie przedostała się z gleby do murów budynku. Umieszcza się ją pomiędzy ławą fundamentową a ścianą fundamentową, a także na łączeniu tych ścian. Jest najczęściej wykonywana z różnych rodzajów papy lub PCV.

Skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Aby zapewnić dobrą izolację przeciwwilgociową w budynku, najlepiej zatrudnić sprawdzoną firmę, specjalizującą się w pracach związanych z hydroizolacją fundamentów. Doświadczeni fachowcy najlepiej ocenią, jaka izolacja pionowa i pozioma sprawdzą się najlepiej na danym terenie, by w pełni ochronić budynek przed niszczącym działaniem wilgoci.