Wymiana kadr w urzędzie, starania o pozyskanie inwestorów i pieniędzy na miejskie inwestycje, liczone w dziesiątkach milionów złotych inwestycje drogowe i mieszkaniowe, więcej pieniędzy w budżecie obywatelskim – to, w telegraficznym skrócie, obraz pierwszych 100 dni prezydenta Piotra Korytkowskiego i jego zastępców Witolda Nowaka oraz Pawła Adamowa. Z tego, co udało się zrobić nowi prezydenci zdali relację podczas pierwszego spotkania otwartego z mieszkańcami, zorganizowanego w konińskim ratuszu wspólnie z „Przeglądem Konińskim”.

Prezydenci podkreślają, że w pierwszych dniach urzędowania przygotowali diagnozę stanu miasta. Najważniejsze problemy, które się z niej wyłoniły to m.in. awarie na Trasie Bursztynowej – jednej z dwóch przepraw przez Wartę, która z racji źle wykonanej inwestycji wymaga kolejnych kosztownych napraw. Do tego dochodzą problemy z nielegalnym składowiskiem w Marantowie – tam nad gazociągiem zalegają dziesiątki ton łatwopalnych śmieci; katastrofa budowlana przy ul. Staszica, gdzie zawaliła się zabytkowa kamienica; zły stan infrastruktury drogowej i mostowej; problemy finansowe MZK; wynoszące około 6 milionów złotych zaległości w zakresie wykupów gruntów pod drogi; rozwalający się amfiteatr, w którym po raz pierwszy od lat nie będzie można zorganizować koncertu galowego Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. Na liście rzeczy do poprawki są również: zbyt słabe zainteresowanie miastem ze strony inwestorów; potrzeba wybudowania nowego cmentarza – na terenie istniejących nekropolii miejsca wystarczy tylko na 2 lata; zabezpieczenie dostaw ciepła do miasta  w sytuacji, gdy w połowie 2022 roku ZE PAK przestanie być jego dostawcą; rozpadająca się infrastruktura szkolna; dodatkowe koszty reformy oświaty ponoszone w związku z brakiem wsparcia ze strony rządu oraz zła kondycja finansowa miasta. Jak tłumaczył Paweł Adamów zastępca prezydenta Konina – dopiero w 2020 roku w miejskim budżecie znajdzie się milion złotych „wolnych środków”. 

- Mając pełen obraz kłopotów miasta, bo inaczej się je widzi z pozycji radnego, którym wcześniej byłem, i inaczej z fotela prezydenta - mam program, który zaowocuje w kolejnych miesiącach czy latach. To nie jest tak, że w 100 dni uda się wszystko załatwić. 100 dni to był rozbieg, teraz przyspieszamy – tłumaczył Piotr Korytkowski. Nowi prezydenci chcą, by przeobrażeniu uległ profil gospodarczy miasta. Mając świadomość, że miasto ma tradycje przemysłowe – stawiają na inwestycje oparte na energii odnawialnej. Bazą tego planu jest klaster energetyczny „Zielona Energia Konin” skupiający 19 inwestycji, m.in. ciepłownię geotermalną, farmy fotowoltaiczne, biogazownię odpadów zielonych i kuchennych, zeroemisyjny transport publiczny, stację ładowania samochodów elektrycznych. Na dniach do NFOŚiGW wpłynie wniosek MPEC o dofinansowanie do budowy geociepłowni – koszt jej budowy oszacowano na około 40 milionów złotych.

Przy wsparciu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. i pełnomocnika Marszałka Województwa ds. Wielkopolski Wschodniej miasto chce zdobyć dofinansowanie z Platformy Węglowej. Ma ona pomóc w procesie transformacji gospodarczej 42 regionom opartym na przemyśle węglowym położonym w 12 krajach członkowskich Unii. W puli znajduje się 4,8 miliarda euro. Konin stara się o dofinansowanie do 25 projektów - w tym do klastra -  budowy mieszkań komunalnych, zakupu autobusów elektrycznych MZK i wodorowych dla PKS-u. 

Miasto, mając napięty budżet, szuka nowych rozwiązań w zakresie realizacji inwestycji. Chce wejść w wypróbowane przez inne samorządy partnerstwo publiczno-prywatne. Na razie ogłosiło  dialog techniczny w związku z budową cmentarza, ale w przygotowaniu jest dokumentacja dotycząca amfiteatru i przebudowy Domu Zemełki. Trwa też opracowywanie planu funkcjonalno-użytkowego części rekreacyjnej i leczniczej geotermii, czego do tej pory nie było. Dodatkowo prezydent rozpoczął starania, by miasto zyskało tytuł uzdrowiska. Jeśliby się to udało – rocznie do miejskiej kasy z tytułu dopłat do kuracjuszy wpłynęłoby około 5 milionów złotych.

Realizowane są też inwestycje drogowe i mieszkaniowe. To przebudowa ulicy Kleczewskiej za ponad 57,5 miliona złotych, skrzyżowania Warszawska-Kolska i budowa wiaduktu Wyzwolenia-Paderewskiego. Przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego powstają mieszkania komunalne. W atrakcyjnych budynkach położonych na terenie byłej bazy PKS do użytku zostanie oddanych 88 lokali. 

Stopniowo w urzędzie następuje wymiana kadr. W drodze konkursów wybrano nowych kierowników Wydziałów: Oświaty, Gospodarki Komunalnej, Urbanistyki i Architektury. Powstał nowy Wydział Strategii i Marketingu Miasta, którego celem jest stworzenie spójnej wizji nowoczesnego miasta z jasno określonymi celami.

W ramach Konińskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mają do dyspozycji nie 2 jak dotąd, a 3 miliony złotych. Powrócił też podział wniosków na małe o wartości do 99.999,99 zł oraz duże o wartości od 100.000 do 1.000.000 zł.  

W ramach miejskiego programu wymiany pieców zarezerwowano dla mieszkańców 210 tysięcy złotych, to o 30 tysięcy więcej niż  rok temu.

Biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców, MZK zmienia rozkład jazdy. W marcu mają się odbyć konsultacje społeczne w tej sprawie. Po nich, z uwzględnieniem zasadnych zmian, nowy rozkład wejdzie w życie. Niewykluczone, że od września za darmo komunikacją miejską pojadą nie tylko - jak do tej pory - uczniowie podstawówek, ale również ich starsi koledzy. Nowością w MZK są też aplikację jakdojade.pl i SkyCash.

Nie sposób nie wspomnieć o usługach społecznych skierowanych do starszych mieszkańców. - Widząc ich potrzeby, miasto zorganizuje targi senioralne. To kompleksowa oferta usług, produktów i trendów dla osób dojrzałych. Towarzyszyć im będą wydarzenia kulturalne, warsztaty i możliwość bezpłatnych badań – mówi zastępca prezydenta Witold Nowak.

W obszarze kultury również sporo się dzieje. W tym roku przypada 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów, a także 170. rocznica urodzin konińskiej pisarki Zofii Urbanowskiej. Z tej okazji w mieście obchodzimy rok poświęcony pisarce. Świętujemy też 200. rocznicę urodzin kompozytora Stanisława Moniuszki. Centrum obchodów będzie zlokalizowane przy ulicy Moniuszki.

Prezydenci prowadzą rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi naszym miastem. Konin czeka też na decyzję Generalnego Konserwatora Zabytków odnośnie wykreślenia z rejestru zabytków „kamienicy Essowej”, która uległa katastrofie budowlanej. Ta decyzja pozwoli na rozbiórkę budynku i otwarcie dla ruchu, po przerwie, ulicy Staszica.

- Biorąc pod uwagę czas, który jest za nami widzę, że daliśmy impuls do wielu zdarzeń i zmian. Oczekujemy ich efektów, o czym będziemy Państwa informować m.in. podczas kolejnych spotkań otwartych organizowanych w różnych rejonach miasta – podsumował prezydent Piotr Korytkowski.