Rolnicy powiatu konińskiego uczczą Święto Plonów

Tradycyjne zakończenie czasu zbiorów oraz ukoronowanie całorocznego trudu i pracy rolników z powiatu konińskiego odbędzie się 18 sierpnia (niedziela) w Wierzbinku. Na Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne 2019 zapraszają: starosta koniński Stanisław Bielik, wójt gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz oraz proboszcz par. św. Mikołaja Biskupa w Sadlnie ks. Krzysztof Antczak.

Święto Plonów otworzy wielobarwny korowód – delegacje wieńcowe prowadzone przez orkiestrę i starostów dożynek przejdą do pobliskiego amfiteatru w Parku, gdzie o godzinie 14.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. polowa. Podczas wspólnej modlitwy oraz dziękczynienia za tegoroczne zbiory zostaną poświęcone wieńce i chleby dożynkowe.

Część oficjalna Święta Plonów rozpocznie się ok. godziny 15:00. Będzie to okazja do podsumowań, złożenia podziękowań rolnikom, a także do wręczenia wyróżnień państwowych – odznak honorowych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Najważniejszym punktem tej części uroczystości będzie tradycyjny obrzęd dożynkowy - w wykonaniu zespołu "Echo Kujaw" - podczas którego starostowie – Wioletta Słowińska i Marek Pietrzak, przekażą na ręce starosty konińskiego i wójta gminy wypieczone z tegorocznej mąki chleby.

Po obrzędzie oraz poczęstowaniu chlebem przybyłych gości i mieszkańców Wierzbinka poznamy laureatów 17. Konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”. Najlepszym gospodarzom zostaną wręczone statuetki Żniwiarza, co przypieczętuje część oficjalną wydarzenia.

Część artystyczna Dożynek AD 2019 rozpocznie się o godz. 17.00 od wyłonienia zwycięzców emocjonującego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Później scena należeć już będzie do artystów. Podczas Święta Plonów zaprezentuje się Gminna Orkiestra Dęta w Wierzbinku oraz lokalne zespoły ludowe: „Kalinianki” i „Na swojską nutę”.
Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie grupa De Mono. Dożynki zakończy zabawa z Dj-em.
Rolnicy powiatu konińskiego uczczą Święto Plonów

1000 Znaków do wykorzystania