Czym są przetworniki A/C i C/A zasada działania i tryb wykorzystywania

2 min czytania
Czym są przetworniki A/C i C/A  zasada działania i tryb wykorzystywania

W urządzeniach elektronicznych zastosowanie mają różnego rodzaju elementy, do właściwej interpretacji sygnałów. Jeśli zaś chodzi o sprzęty wykorzystujące architekturę zero-jedynkową, wymienić można pod tym względem przetworniki A/C i C/A. Czym one są, jaka jest ich budowa i zastosowanie?

Czym są przetworniki A/C i C/A?

Przetwornik A/C to przetwornik analogowo-cyfrowy, zaś przetwornik C/A to analogicznie przetwornik cyfrowo-analogowy. Jest on układem stosowanym w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych, służącym do zamiany sygnału analogowego lub cyfrowego.

Podstawowym zadaniem, jakie spełniają przetworniki cyfrowo-analogowe, jest zmiana wielkości wyrażonej w kodzie cyfrowym na proporcjonalną do niej wielkość analogową. Taką wartością może być napięcie, prąd bądź inna wielkość fizyczna. Bardzo często zadaniem przetworników jest przekształcanie wielkości fizycznych na wielkości elektryczne, jak w przypadku napięcia i natężenia prądu.

Innymi słowy, przetwornik A/C powinien zamienić sygnał analogowy na sygnał cyfrowy, zaś przetwornik C/A wykonuje proces odwrotny. Gdzie znajdują zastosowanie przetworniki i jak działają?

Zasada działania przetworników A/C i C/A

Przetwornik analogowo-cyfrowy A/C to układ, który służy do zamiany sygnały analogowego, inaczej ciągłego, na reprezentację cyfrową, tj. sygnał cyfrowy. Proces ten polega na takim uproszczeniu sygnału analogowego do postaci dyskretnej skwantowanej, czyli zastąpieniu wartości zmieniających się płynnie, aby uzyskana wartość zmieniająca się skokowo była w odpowiedniej skali odwzorowana. Przetwarzanie dokonywane w przetworniku podzielone jest na etap próbkowania, kwantyzacji i kodowania. Analogowy sygnał ma charakter ciągły w czasie, dlatego dla przetworzenia go na sygnał cyfrowy konieczna jest jego zamiana na ciąg liczb.

Przetworniki A/C i C/A mogą pracować z wykorzystaniem metody bezpośredniej lub metody kompensacyjnej. Dokładną budowę przetworników i ich dane techniczne prezentowane są na kartach produktów dostępnych w hurtowni Micros.

Zastosowanie przetworników w praktyce

Można podać wiele przykładów zastosowań przetworników A/C lub C/A. Przetwornik będzie potrzebny choćby do wczytywania obrazu przez skaner do postaci bitmapy. Jednocześnie przetworniki C/A i A/C stosowane są w zestawach audio. Muzyka cyfrowa nie miałaby racji bytu bez tego elementu. Sprzęty grające, stacjonarne i przenośne, wykorzystują przetwornik cyfrowo-analogowy, służący do przetworzenia muzyki cyfrowej do postaci analogowej, słyszalnej z głośników. Przetworniki znajdziemy też w urządzeniach komputerowych.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

halokonin_kf