Koniński Dom Kultury świętuje w 2020 roku piękny jubileusz. 50 lat temu placówka zaczęła działać w nowym budynku w centrum Konina. Choć pandemia koronawirusa uniemożliwiła realizację wielu fantastycznych wydarzeń jubileuszowych, pragniemy od września powrócić do naszych planów.
Rok jubileuszowy w Konińskim Domu Kultury rozpoczęliśmy 14 lutego koncertem „Malinowa” Stanisławy Celińskiej, z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. W holu KDK otworzyliśmy również wyjątkową wystawę fotografii łączącą historię z teraźniejszością. Na fotografiach sprzed lat można zobaczyć dawne zespoły muzyczne i młodych artystów uczestniczących w zajęciach plastycznych, wokalnych, tanecznych, działających w domu kultury bez mała pół wieku temu. Natomiast na nowych zdjęciach, wykonanych w 2020 roku, pokazujemy dzisiejsze grupy artystyczne, w pozach stylizowanych na te ze starych fotografii.
Kolejne zaplanowane na rok jubileuszowy wydarzenia, niestety, musieliśmy odwołać ze względu na pandemię koronawirusa. Od września jednak pragniemy powrócić do naszych planów.
I tak: 15 września Amatorski Klub Filmowy ,,Muza" działający w KDK zaprasza na pokazy filmów pod hasłem ,,Zdarzyło się wczoraj", a 20 września o 18.00 w sali widowiskowej KDK odbędzie się koncert Micromusic - jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce grającego muzykę określaną jako avant pop lub art pop.
23 października zaprosimy na koncert, który zakończy rok jubileuszowy. W KDK wystąpią bracia Chojnaccy (rodem z Konina) w niesamowitym projekcie Chojnacki/Miguła Contemplations. Młodzi muzycy Jan Chojnacki (trąbka) i Filip Miguła (fortepian) doświadczeni w wykonywaniu wszelkiego rodzaju muzyki: od jazzowego mainstreamu, poprzez współczesne jego odmiany, funk, groove aż do hip hopu i reggae, postanowili połączyć siły i stworzyć własny projekt. Zaprosili do niego Bartka Chojnackiego (kontrabas) oraz Dawida Opalińskiego (perkusja). Inspirując się muzyką świata, nie zastanawiając się nad jej podziałami formalnymi, czerpią z niej i próbują połączyć w coś nowego i świeżego, z czym chcą się identyfikować, nie odcinając się jednak od korzeni jazzu, na którym się wychowali. Koncertowi będzie towarzyszyć wystawa archiwalnych fotografii KDK i rzeźb Katarzyny Mijakowskiej. Początek uroczystości 23 października o 18.00.
Świętując jubileusz trzeba przypomnieć, że misją Konińskiego Domu Kultury jest edukacja artystyczna. W zajęciach plastycznych, tanecznych, muzycznych, wokalnych czy filmowych przez lata uczestniczyło tysiące dzieci i młodzieży. Wielu z nich związało swoje dorosłe życie z działalnością artystyczną. By misja była pełniejsza, KDK organizuje koncerty, wystawy, spektakle, jest otwarty dla dzieci, młodzieży i seniorów, pasjonatów muzyki, tańca, śpiewu, plastyki i filmu. RAZEM tworzymy przyjazne miejsce dla międzypokoleniowej integracji, pobudzania kreatywności, rozwoju talentów, realizacji pasji, nauki uczestniczenia i odbierania sztuki.
KDK przez lata budował tradycję, której wizytówkami są dziś Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca (największe takie wydarzenie w Polsce i jedno z większych w Europie), Przegląd Polskich Filmów Fabularnych ,,Debiuty”, Salon Poezji i Literatury czy działalność Kina Centrum należącego do prestiżowej sieci kin Europa Cinemas. Ale przecież trudno nie wymienić setek spektakli teatralnych i tanecznych, koncertów muzycznych czy wystaw plastycznych.
Hasło jubileuszowego roku brzmi ,,50 lat RAZEM”, dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i uczestniczenia w niezwykłych wydarzeniach, które – jesteśmy przekonani – dostarczą wielu artystycznych wrażeń.
Wszyscy, którzy chcieliby przypomnieć sobie historię domu kultury w Koninie mogą o niej poczytać tutaj:
http://kdk.konin.pl/o-nas/historia