Instalacja oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie zewnętrzne pozwala na ułatwienie poruszania się po terenie naszej nieruchomości. Dodatkowo ma ono również walory dekoracyjne, które za dnia mogą zwracać na siebie uwagę. Co więcej, dzięki takiemu oświetleniu możemy wystraszyć potencjalnych włamywaczy. Warto zastanowić się nad podświetleniem furtki, wjazdu na posesję, płotu czy ogrodu.

Zewnętrzne instalacje oświetleniowe podłącza się do instalacji domowych. Warto stworzyć oddzielne obwody, dzięki którym unikniemy poważniejszych problemów. Gdy dojdzie do zwarcia w niektórych lampach na zewnątrz, oświetlenie w domu dalej będzie działać. Najlepiej jest przewidzieć odrębne obwody dla oświetlenia różnych stref wokół domu.

Instalację oświetleniową można zasilić na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest napięcie sieciowe (230V). Zabezpieczamy ją osobnymi wyłącznikami. Pozwala ona na zasilenie dowolnej liczby punktów świetlnych oraz można ją wykorzystać do działania innych urządzeń elektrycznych takich jak kosiarka albo piła. Są one podłączane przez specjalne puszki instalacyjne. Wykonanie takiej instalacji warto powierzyć profesjonaliście.

Taką instalację przemysłową (oraz PSE rejestracja) możemy również zasilić napięciem niskim (12 lub 24V). Warto tutaj również użyć transformatora obniżającego napięcie. W ten sposób możemy sobie zagwarantować bezpieczniejszą instalację. Wybór opraw do pracy przy takim napięciu jest ograniczony. Liczba lamp, które można do takiej instalacji podłączyć również jest ograniczona. Suma mocy lamp nie może być większa niż moc transformatora. W tej instalacji przewody są grubsze oraz droższe. Mogą one mieć maksymalnie 25m i mogą być zakopane w ziemi na co najmniej 30 cm.

Jakie oświetlenie wokół domu wybrać?

Zadaniem światła jest eksponowanie wybranych elementów z otoczenia naszego domu. Nie może ono razić naszych sąsiadów czy domowników. Oczywiście dobór lamp oraz reflektorów powinien być dopasowany do charakteru naszej posesji.

Furtka oraz brama wjazdowa powinna posiadać oświetlenie w miarę intensywne. Dzięki temu bez problemu znajdziemy przycisk dzwonka, zlokalizujemy domofon czy trafimy kluczem do zamka. W takich miejscach świetnie sprawdzą się kinkiety zamontowane na słupku lub reflektory halogenowe reagujące na ruch.

Na samym podjeździe możemy zdecydować się na oprawy najazdowe wmontowane w kostkę brukową. Lampy słupkowe mogą stanowić pewien problem dla niektórych kierowców. Przy chodniku, który prowadzi do domu możemy zdecydować się na ekologiczne lampy solarne. Dobrze również sprawdzą się tutaj lampy słupkowe o różnej wysokości. Opaski ledowe również znajdą tutaj swoje zastosowanie.

Wjazd do garażu możemy podświetlić oprawami montowanymi w podbitce lub ustawić nad nim reflektor reagujący na ruch. Przy samych drzwiach wejściowych świetnie sprawdzą się kinkiety. Jeżeli posiadamy zadaszenie nad drzwiami możemy również pokusić się o wiszącą lampę. Jeżeli do drzwi prowadzą schody pamiętajmy, aby każdy z schodków był osobno oświetlony.

Oświetlenie do ogrodu

Aby dobrze wyeksponować rzadkie rośliny, zdobione donice czy inne charakterystyczne elementy naszego ogrodu możemy zastosować podświetlenie punktowe od dołu. Dodatkowo, jeśli posiadamy oczko wodne, staw lub basen możemy pokusić się o lampy podwodne. Przy zakupie konkretnych modelów lamp sprawdźmy, czy są one montowane na stałe oraz czy można regulować głowicę. W ten sposób będziemy mogli zmieniać kąt padania światła.