Konserwacja basenów stelażowych - o czym musisz pamiętać?

W wakacje basen może być świetną zabawą i zapewnić przyjemne ochłodzenie. Aby jednak w pełni skorzystać z jego zalet, niezbędna jest jego odpowiednia konserwacja. O czym musisz pamiętać przy konserwacji basenów stelażowych? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak złożyć basen stelażowy?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to dokładne oczyszczenie gleby i przygotowanie jej do basenu. Przede wszystkim usuń wszelkie zanieczyszczenia, takie jak odłamki szkła, kamienie, gałęzie i inne przeszkody. Najlepiej tego nie lekceważyć, bo stojąc w basenie boso, poczujesz najmniejsze kamyki czy gałęzie.

Po oczyszczeniu fundamentu sprawdź, czy nie ma nierówności terenu, na którym będzie stał Twój basen ogrodowy stelażowy. Podłoże musi być idealnie płaskie, ponieważ zamontowanie basenu stelażowego na ukośnej, nierównej powierzchni spowoduje nierównomierne napełnianie zbiornika i naciskanie na jedną z jego ścian. To z kolei może uszkodzić basen, ponieważ metalowa rama może znacznie się wygiąć ze względu na typ konstrukcji.

Jeśli miejsce, gdzie będzie stać basen, jest w 100% równe, należy nałożyć na nie podkładkę ochronną, aby dno basenu było czyste i chroniło dolną warstwę przed zużyciem i zabrudzeniem. Trzeba też wziąć pod uwagę temperaturę i ułożyć powłokę basenu na macie ochronnej. W przypadku upału należy odczekać godzinę lub dwie, aż nagrzeje się na słońcu, co ułatwi rozwinięcie.

Konserwacja basenu stelażowego

Basen stelażowy 366x100 był ubiegłego lata bardzo popularny. W ogrodach dominowały niebieskie konstrukcje, w których całe rodziny świetnie się bawiły. Gdy przychodzi pora jesień, a wraz z nią niższe temperatury, basen należy złożyć i odpowiednio konserwować. Dedykowany odkurzacz to jedno z lepszych rozwiązań, w które warto zainwestować. Nie tylko usunie on większość brudu, ale ułatwi kolejne kroki. Pamiętaj jednak, że zakup tego typu sprzętu może być opłacalny tylko przy zastosowaniu dużych zbiorników.

W celu prawidłowej konserwacji basenu stelażowego należy również czyścić pompę filtrującą. Jeśli jej wnętrze nie jest zabrudzone, wystarczy przetrzeć zwykłą szmatką filtr, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Czasem konieczna będzie wymiana tego elementu pompy, zwłaszcza gdy basen będzie dużo używany. O tym jak prawidłowo czyścić basen przeczytasz w tym artykule na temat basenów stelażowych. Kolejnym krokiem będzie wypompowanie wody ze zbiornika.

Gdy w basenie nie ma już wody, możemy zacząć sprzątać. Ściany i dno zbiornika należy dokładnie wyczyścić, najlepiej specjalnym środkiem czyszczącym. Pamiętaj jednak, że preparat powinien być odpowiednio dobrany do materiału, z którego zbudowany jest basen. W przypadku pytań warto skonsultować się ze sprzedawcą lub producentem.

Kolejnym korkiem jest demontaż stelażu. Pamiętaj, że są to elementy stalowe, które co prawda nie powinny rdzewieć, ale najlepiej sprawdzić wszelkie ogniska korozji. Warto również upewnić się, czy stelaż w niektórych miejscach nie jest uszkodzony przez nadmierne naprężenie. Może to w przyszłości spowodować niepotrzebnie awarie. Po dokładnym wyschnięciu pokrycia można przystąpić do jego zwinięcia. Basen najlepiej zwijać delikatnie, bo łatwo może dojść do uszkodzeń. Zimą należy przechowywać go w pomieszczeniach, w których temperatura nie spadnie poniżej zera.

Podstawowym błędem wielu osób jest nieprzeczytanie instrukcji obsługi przygotowanej przez producenta basenu ogrodowego. Oczywiście konserwacja tych konstrukcji może wydawać się bardzo prosta, ale przeczytanie dołączonej instrukcji pozwali uniknąć kłopotów, napięć i niepotrzebnych wydatków. Każdy basen ogrodowy może wymagać nieco innej konserwacji i pielęgnacji, a wszelkie informacje o tym, jak utrzymywać dany basen po zakończeniu sezonu, należy znaleźć w dołączonej instrukcji.