Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Konin

Oszuści próbują wielu sposobów, by wyłudzić dane oraz pieniądze z kont bankowych. Najczęściej stosują tak zwany „phishing” czyli metodę, w której podszywają się pod różne osoby, strony internetowe lub firmy i za pomocą WhatsAppa lub SMS’a, wysyłają wiadomości zawierające link, dzięki któremu wyłudzają: loginy i hasła do kont bankowych, numery kart płatniczych, numery CVV, numery dowodów osobistych oraz numery PESEL.

Oszuści podstępem zmuszają ludzi do kliknięcia w wysłany link. Często udają osoby zainteresowane kupnem danego przedmiotu wystawionego np. na OLX. Kontakt ze sprzedającym nawiązują za pośrednictwem WhatsAppa lub SMS’a. Początkowo wypytują się o koszt wystawionego na sprzedaż przedmiotu, a po chwili wysyłają w wiadomości link zhakowanej strony łudząco przypominającą tą z ogłoszeniem. Sprzedawca zostaje poinformowany przez kupującego, że pieniądze zostały już przelane na konto i by je odebrać, musi wypełnić formularz, w którym należy wypełnić wszystkie dane wrażliwe oraz nr karty płatniczej wraz z kodem CVV. W ten sposób oszuści zyskują pełen dostęp do konta bankowego sprzedawcy.

Jak się uchronić przed tego typy metodami?

  • Nie klikać w otrzymane linki.
  • Nigdy nie logować się za ich pośrednictwem do kont bankowych.
  • Nie wypełniać formularzy, w których należy podać numer karty płatniczej, numer CVV oraz nasze dane osobowe.
  • Pamiętajmy, że przelew bankowy wykonuje się z konta na konto i poza jego numerem inne dane nie są potrzebne.
  • Nie potwierdzajmy otrzymanych SMS kodów z naszego banku oraz nie wyrażajmy zgody na dostęp do aplikacji BLIK z innego urządzenia.

Bądźmy ostrożni i dokładnie sprawdzajmy wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w internecie.