- Powstaje pierwsza w regionie ciepłownia geotermalna
Po 15 dniach prac do głębokości ponad 400 metrów dotarł świder wiertni, która stanęła na wyspie Pociejewo. To tam budowana jest ciepłownia geotermalna, a jednym z jej elementów jest wykonanie otworu GT-3 o głębokości 2.660 metrów. Prace wiertnicze potrwają jeszcze kilka miesięcy, natomiast cała inwestycja, szacowana na ponad 60 milionów złotych brutto, powinna być gotowa z końcem 2022 roku.
Ciepłownia geotermalna, która jest inwestycją Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie, to instalacja o mocy termicznej na poziomie 8,1 MW. Wykonawcą jest konsorcjum firm, której liderem jest UOS DRILLING S.A., a partnerem ENERGY SOLUTIONS sp. z o.o. Za stadionem im. Złotej Jedenastki Kazimierza Górskiego na wyspie Pociejewo powstaje budynek ciepłowni, inwestycja obejmuje też przyłącze ciepłownicze do magistrali przy Trasie Warszawskiej, żelbetowy pomocniczy zbiornik o pojemności około 2.000 metrów sześciennych, który będzie wykorzystywany do celów technologicznych. Częścią tego przedsięwzięcia jest wykonanie otworu GT-3 o głębokości 2.660 metrów. W tym celu na wyspie Pociejewo stanęła wiertnia, której maszt ma wysokość 39 metrów. Prace trwają. – Po 15 dniach wierceń osiągnęliśmy poziom ponad 400 metrów – mówi Jacek Ruminkiewicz, kierownik działu projektów MPEC-Konin. To istotna głębokość, bo od niej zaczyna się zakrzywienie otworu. Teraz będzie drążony do poziomu 1.000 metrów. – Poprzez wyspecjalizowany serwis kierunkowy będzie ustalana trajektoria zgodnie z projektem robót geologicznych – wyjaśnia Sławomir Lorek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie.
Do głębokości 400 metrów pracuje świder o średnicy 17,5 cala, który potem – jak tłumaczy nam Gracjan Świątek, kierownik wiertni – zamieniany jest na nowe narzędzie, czyli poszerzacz o średnicy 23 cali, by można było w otworze zainstalować odpowiednie rury. – Budowa otworu zbliżona jest do budowy teleskopowej, zaczynamy z większą średnicą, później przechodząc w coraz mniejsze. Każdy kolejny etap wiąże się z rozwierceniem, badaniami geofizycznymi, zarurowaniem otworu i wiązaniem cementu przed rozpoczęciem kolejnej sekcji. Aktualnie w Koninie na dobę wiercimy 60-70 metrów – mówi Gracjan Świątek. Otwór GT-3 na wyspie Pociejewo będzie miał pod ziemią kształt litery S. Jak wyjaśnia Arkadiusz Biedulski, prezes UOS DRILLING, to pozwoli na posadowienie obok siebie (w odległości zaledwie 23 metrów na poziomie terenu) głowic dwóch otworów: GT-3 i GT-1, czyli eksploatacyjnego, który był wykonany już wcześniej. – Dzięki temu prace można realizować na jednej działce, natomiast na dole otwory muszą być od siebie oddalone co najmniej o kilkaset metrów, żeby nie dochodziło do mieszania się wody wydobywanej otworem eksploatacyjnym z tą schłodzoną, która jest zatłaczana otworem chłonnym – mówi Arkadiusz Biedulski. W Koninie odległość między otworami pod ziemią wyniesie około kilometra.
Prace związane z wykonaniem otworu prowadzone są w oparciu o prawo geologiczne i górnicze, natomiast część związana z infrastrukturą na powierzchni jest nadzorowana przez prawo budowlane. – Prowadzenie prac górniczych wiąże się z odpowiednim reżimem, który jest w tych przepisach uregulowany. Musimy spełnić szereg wymogów prawnych, choćby w zakresie ludzi posiadających odpowiednie uprawnienia i całej dokumentacji związanej z procesem wiercenia, a on sam ze względów technologicznych musi być prowadzony w odpowiedni sposób – dodaje prezes UOS DRILLING. Jako fachowiec w tej dziedzinie wskazuje na bardzo dobre warunki geotermalne w naszym regionie. – Można powiedzieć, że w skali kraju są jednymi z najlepszych, a już na pewno te w Koninie – stwierdza Arkadiusz Biedulski.
Jak podkreśla Piotr Korytkowski, prezydent Konina: Budowa ciepłowni geotermalnej na wyspie Pociejewo to pierwszy krok mający dać impuls do rozwoju tego malowniczego miejsca. A jego potencjał jest w naszej opinii ogromny! Gorąca woda, po którą sięgamy w głąb ziemi pozwoli nam ogrzać ponad 10 proc. miasta – i to jest cel pierwszy. W dalszej perspektywie jednak marzy nam się, w pobliżu geociepłowni, profesjonalny kompleks obiektów z usługami leczniczymi, rekreacyjnymi, wypoczynkowymi. Nie jesteśmy w stanie zrobić tego swoimi siłami, ale wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość przedstawiamy ofertę wyspy Pociejewo potencjalnym inwestorom. Chwalimy się tym miejscem, rozmawiamy i sondujemy, czy nasza wizja ma siłę przebicia. Nie chcielibyśmy powielać pomysłów, które zrealizowały inne samorządy. Chcemy się od nich odróżnić, „uderzyć” do nieco innej grupy odbiorców, stąd pomysł na balneologię. Zanim jednak to nastąpi, niebawem zobaczą Państwo pewne nowości na Pociejewie. Na wyspie powstanie park tężniowy, wybudujemy kładkę nad kanałem Ulgi oraz ścieżkę dla pieszych i rowerzystów. Mam nadzieję, że będzie to idealne miejsce do wypoczynku i rekreacji.
Trwa wiercenie na wyspie Pociejewo
(Materiał MPEC-Konin sp. z o.o. za "Przegląd Koniński" 22-28 lutego 2022)