Zapraszamy w sobotę, 18 marca o 18.00 do Kina Centrum w Konińskim Domu Kultury na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Tym razem w będzie to uniwersalna historia o miłości, czyli film ,,Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
 

Krótka Historia Polskiego Kina to nowy cykl spotkań w Kinie Centrum, na który zapraszamy wspólnie z ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych. Przegląd filmów jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych w Polsce na dużych, kinowych ekranach. Projekt realizują najlepsze kina studyjne.

W lutym zaprezentowaliśmy widzom z Konina i okolic ,,Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, drugim filmem w cyklu będzie ,,Pociąg” Jerzego Kawalerowicza z 1959 roku. W rolach głównych: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Zbigniew Cybulski, Teresa Szmigielówna. To historia Marty i Jerzego, którzy przypadkowo spotykają się w pociągu. Ponieważ brakuje wolnych miejscu muszą podróżować wspólnie, w jednym przedziale, choć każde wolałoby podróż spędzić w samotności. Pomiędzy parą stopniowo nawiązuje się przyjazny kontakt. Szorstkie i niekonwencjonalne zachowanie Marty fascynuje Jerzego, który obserwując ją zapomina o swoich kłopotach.

Jeśli kiwacie teraz głowami, że pamiętacie ten film i już oglądaliście – to koniecznie przybywajcie do Kina Centrum, by zobaczyć go w nowej odsłonie i na dużym ekranie. Projekcja będzie poprzedzona prelekcją video Tomasza Kolankiewicza – kuratora cyklu. Jest to niezwykle ciekawy element projektu, gdyż dowiecie się z niego m.in. o historii filmu, jego twórcy, tematyce, realiach polityczno-społecznych jego powstania, a także sztuce operatorskiej, grze aktorskiej, montażu, scenografii kostiumach i w końcu o aktualnym wymierza dzieła i jego interpretacji.

Oto lista tytułów, które zaprezentuje Kino Centrum w ramach projektu: 

1. Popiół i diament – Andrzej Wajda 1958 – 25 lutego, 18.15
2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz 1959 – 18 marca, 18.00
3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960 – 22 kwietnia
4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz 1960 – 20 maja
5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960 – 24 czerwca
6. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976 – 26 sierpnia
7. Aria dla atlety¬ – Filip Bajon – 1979 – 23 września
8. Gorączka – Agnieszka Holland 1981 – 28 października
9. Przypadek – Krzysztof Kieślowski 1981 – 18 listopada
 
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.