Kino Centrum i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zapraszają 26 sierpnia (sobota) na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Tym razem pokażemy odrestaurowany cyfrowo dramat obyczajowy, jedno z czołowych dzieł ,,kina moralnego niepokoju” epoki gierkowskiej - ,,Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego. Film z 1976 roku.
,,Barwy ochronne" to film, który wyróżnia się silnym nasyceniem cierpkiego, wręcz sarkastycznego humoru. Uniwersytecki ośrodek sportowy gdzieś w Polsce gości letni obóz akademickich językoznawców – studentów i kadrę naukową. W tych, tak pięknych okolicznościach przyrody, rozgrywa się pełna środowiskowych emocji walka o laur najlepszej prelekcji, spośród przygotowanych przez studentów. Docent Jakub Szelestowski powodowany zjadliwą ciekawością natury ludzkiej, toczy nieco mefistofeliczną, psychologiczno-intelektualną grę z młodym, wrażliwym lecz jeszcze nieco naiwnym adiunktem Jarosławem Kruszyńskim. Stawka, wbrew pozorom, jest dla docenta dość wysoka – jest nią nie, tyle chęć rewizji idealistycznego oglądu świata przed niedoświadczonego magistra, co potrzeba udowodnienia przez docenta samemu sobie, słuszności dokonanego kiedyś wyboru własnej postawy życiowej. Wyboru, który jakby chciał w to wierzyć docent, podyktowany był racjonalnością, a nie cynizmem. Wydarzenia, które na spokojnym obozie naukowym, przybiorą nieoczekiwanie burzliwy, a nawet pół kryminalny charakter, przeniosą ten smaczny, lecz z początku czysto teoretyczny dyskurs dwóch protagonistów, na boleśnie realną płaszczyznę.
Różnobarwna galeria brawurowo zagranych przez aktorów postaci, błyskotliwe dialogi, dowcip i spójność narracji czynią ten klasyczny dla współczesnego odbiorcy film, obrazem dającym bardzo wiele satysfakcji w odbiorze. Kreacja Zbigniewa Zapasiewicza jako docenta Szelestowskiego, przeszła do annałów polskiego kina.
Krótka Historia Polskiego Kina to wyjątkowy projekt, który pozwala szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Pomysł zrodził się z miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej.
Projekt będzie gościł w Kinie Centrum do listopada. W tym czasie przedstawimy filmy Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Kino Centrum zaprezentowało już filmy: ,,Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (1958), ,,Pociąg” Jerzego Kawalerowicza (1959), ,,Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna (1960), ,,Nikt nie woła” Kazimierza Kutza (1960) oraz ,,Zezowate szczęście" Andrzej Munka (1960). 26 sierpnia zapraszamy natomiast na ,,Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego. Film z 1976 roku.
Krótka Historia Polskiego Kina to cykl prezentowany w najlepszych kinach studyjnych w Polsce, w tym w Kinie Centrum. Filmy wyselekcjonował Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz. Do tej pory można było obejrzeć je właściwie wyłącznie w telewizji. Dzięki projektowi Krótka Historia Polskiego Kina przekonujemy się jakie wrażenie robią na dużym ekranie, czy się zestarzały, czy może przetrwały próbę czasu i wciąż zachwycają nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem?
Warto dodać, że niezwykle ciekawym elementem projektu jest poprzedzający seanse wykład wideo Tomasza Kolankiewicza, w którym prezentuje on sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.
Bilety: 10 zł
Oto lista tytułów, które zaprezentuje Kino Centrum w ramach projektu:
1. Popiół i diament – Andrzej Wajda 1958 – 25 lutego, 18.15
2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz 1959 – 18 marca, 18.00
3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960 – 22 kwietnia, 16.30
4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz 1960 – 20 maja, 17.30
5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960 – 24 czerwca, godz. 15.00
6. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976 – 26 sierpnia
7. Aria dla atlety¬ – Filip Bajon – 1979 – 23 września
8. Gorączka – Agnieszka Holland 1981 – 28 października
9. Przypadek – Krzysztof Kieślowski 1981 – 18 listopada
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.