Władze miasta oddały hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej przy tablicy pamiątkowej
Wczoraj, nasze miasto ponownie zjednoczyło się w zadumie i pamięci, oddając hołd ofiarom jednej z najtragiczniejszych dat w najnowszej historii Polski. Czternasta rocznica katastrofy smoleńskiej stała się momentem refleksji nad przemijaniem, pamięcią oraz wspólnym przeżywaniem narodowej tragedii.
  1. Delegacja władz miasta złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową przy kościele św. M. M. Kolbego, upamiętniającą ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.
  2. Ceremonia hołdu rozpoczęła się o symbolicznej godzinie 8:41, dokładnie w momencie, gdy doszło do tragicznego wydarzenia.
  3. Wśród uczestników znaleźli się prezydent miasta Piotr Korytkowski, jego zastępca Witold Nowak oraz przedstawiciele duchowieństwa i lokalnych spółek.
  4. Ks. Radosław Cyrułowski przypomniał o uniwersalnym wymiarze tragedii, dotykającym każdego bez względu na podziały.

Wczesnym rankiem, wspólnota naszego miasta zgromadziła się w miejscu, które stało się lokalnym symbolem pamięci o 96 osobach, które straciły życie w katastrofie smoleńskiej. Wśród złożonych kwiatów i zapalonych zniczy, mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta wyrazili swój żal i szacunek dla tych, którzy odeszli, pozostawiając niezatarte ślady w historii Polski.

Podczas uroczystości, ks. Radosław Cyrułowski, proboszcz parafii przy kościele św. M. M. Kolbego, podkreślił uniwersalność straty jaka dotknęła cały naród. Każdy z nas ma osobiste tragedie, ale w przypadku katastrofy smoleńskiej możemy powiedzieć też o tragedii narodowej. Zginęło tam tyle osób, które uznane są za wybitne z różnych opcji politycznych, społecznych, przedstawiciele duchowieństwa, różnych wyznań – mówił duchowny, przypominając o ogromie straty, jaka dotknęła Polskę.

Ta rocznica jest przypomnieniem, że pamięć o tych, którzy odeszli w tak tragicznych okolicznościach, pozostaje żywa w sercach i umysłach mieszkańców. Wspólne oddawanie hołdu ofiarom katastrofy smoleńskiej jest wyrazem naszej narodowej solidarności, pamięci oraz szacunku dla historii, która na zawsze zmieniła nasz kraj.


Źródło: Urząd Miejski Konin