UM Konin zaprasza na obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września
1 września to dzień, który na zawsze zapisał się w polskiej historii jako początek najtragiczniejszego konfliktu XX wieku. W obliczu 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, mieszkańcy naszego regionu będą mieli okazję uczcić pamięć ofiar oraz weteranów, uczestnicząc w uroczystości, która odbędzie się przy Pomniku Pomordowanych w latach 1939-45.

Uroczystość przy Pomniku Pomordowanych

Obchody rocznicy rozpoczną się o godzinie 10:00. Miejsce wydarzenia, Pomnik Pomordowanych, usytuowane jest tuż za Parkiem Miejskim im. Fryderyka Chopina. To symboliczne miejsce, w którym gromadzą się mieszkańcy, by oddać hołd tym, którzy stracili życie w wyniku brutalnych działań wojennych. W programie zaplanowane są okolicznościowe wystąpienia, w tym przesłanie od kombatantów, co podkreśli wagę pamięci o minionych wydarzeniach.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy

Po głównych uroczystościach uczestnicy przejdą na Cmentarz Parafialny przy ul. Kolskiej. Tam, w trzech szczególnych miejscach, złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Uczestnicy oddadzą hołd ofiarom niemieckiego nalotu na Konin z września 1939 roku, poległym żołnierzom polskim oraz Piotrowi Barańskiemu – bohaterowi obrony Westerplatte. Te gesty pamięci są nie tylko hołdem, ale także przypomnieniem o tragicznych losach, które dotknęły naszą społeczność.

Zaproszenie do wspólnego świętowania

Wydarzenie to ma charakter otwarty, a organizatorzy, w tym Przewodniczący Miejskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Prezydent Miasta, serdecznie zapraszają do udziału w nim wszystkich mieszkańców. Obchody zgromadzą różnorodne grono uczestników: od samorządowców, przez kombatantów, po przedstawicieli Wojska Polskiego i harcerzy. To doskonała okazja, by wspólnie oddać cześć tym, którzy walczyli o naszą wolność oraz by przypomnieć sobie o wartościach, które kształtują nasze społeczeństwo.

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej to nie tylko moment refleksji, ale i szansa na zacieśnienie więzi w naszej społeczności oraz kultywowanie pamięci historycznej. Wspólne świętowanie jest także wyrazem szacunku dla tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra Ojczyzny.


Na podstawie: UM Konin