
W Koninie odbyły się wzruszające obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które zgromadziły mieszkańców oraz przedstawicieli władz lokalnych. To wyjątkowe wydarzenie przypomniało o tragicznych losach polskich oficerów i ich poświęceniu dla Ojczyzny.
- Konin pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej na Skwerze Pamięci
- Wzruszające chwile i wspólna modlitwa w Koninie
Konin pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej na Skwerze Pamięci
W dniu 13 kwietnia, na Skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych im. S. Staszica w Koninie, miały miejsce miejskie uroczystości upamiętniające 85. rocznicę tej tragicznej zbrodni. Wydarzenie to zostało starannie przygotowane przez uczniów oraz nauczycieli szkoły, którzy zadbali o odpowiednią oprawę.
Prezydent Konina, Piotr Korytkowski, w swoim liście podkreślił znaczenie pamięci o oficerach związanych z miastem, takich jak Mieczysław Kwilecki czy Jan Trocki. "Mamy w Koninie miejsce - Skwer Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, gdzie z szacunkiem możemy oddać hołd pamięci związanym z naszym miastem oficerom" – napisał prezydent, który nie mógł osobiście uczestniczyć w obchodach z powodu wcześniejszych zobowiązań.
Wzruszające chwile i wspólna modlitwa w Koninie
Uroczystości zgromadziły wielu uczestników, w tym przedstawicieli rodzin katyńskich, samorządowców oraz mieszkańców miasta. Wśród gości znalazł się Michał Kwilecki, wnuk zamordowanego oficera Mieczysława hr. Kwileckiego. Po wspólnej modlitwie i przemówieniach przy pamiątkowym głazie delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze, oddając hołd ofiarom.
"Dziękuję jak zawsze niezawodnej społeczności Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie za piękną oprawę i za przygotowanie całej uroczystości" – zaznaczył prezydent w swoim liście. Uroczystość była nie tylko okazją do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami z przeszłości, ale także do budowania lepszej przyszłości poprzez pamięć i edukację.
Przypominamy, że 85 lat temu funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 22 tysiące polskich obywateli, a 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To dzień, który powinien być dla nas wszystkich okazją do refleksji nad historią i jej wpływem na współczesność.
Według informacji z: UM Konin