Defilada w Koninie upamiętnia twórców Województwa Konińskiego i przemysłową historię

Konin uczcił swoje przemysłowe dziedzictwo i wspólnotę wyjątkową defiladą, która przyciągnęła tłumy mieszkańców i gości. To wydarzenie pokazało, jak ważne są korzenie miasta oraz jak z pasją patrzymy w przyszłość regionu.

Konin świętował 50 lat Województwa Konińskiego wyjątkowym przemarszem

1 maja ulice Konina zamieniły się w barwną trasę historycznej defilady, która upamiętniła powstanie Województwa Konińskiego sprzed pół wieku. Uczestnicy wyruszyli punktualnie o godzinie 12:00 spod amfiteatru przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – miejsca znanego z licznych wydarzeń kulturalnych i spotkań mieszkańców. Przemarsz przeszedł Alejami 1 Maja, a na wysokości dawnego kina „Kolorowa” zatrzymał się na krótkie wystąpienia i prezentacje, które przybliżyły historię regionu oraz jego twórców.

Wśród zgromadzonych nie zabrakło Rafała Duchniewskiego, sekretarza Miasta Konina, który podziękował wszystkim za obecność i podkreślił znaczenie tego jubileuszu:

„To czas, kiedy patrzymy z szacunkiem na tych, którzy tworzyli nasze zakłady, drogi, nasze instytucje kultury i naszą wspólnotę. To praca ludzi przemysłu, ich determinacja i wizja sprawiły, że Konin i okolice stały się nie tylko punktem na mapie, ale sercem przemysłowym, społecznym i kulturowym Wielkopolski Wschodniej. (…) Ale dziś nie możemy skupiać się jedynie na przeszłości. Musimy odważnie patrzeć w przyszłość. Dziedzictwo województwa konińskiego to zobowiązanie do tego, by rozwijać ten region z równą pasją i odwagą, z jaką robili to jego twórcy. By odpowiadać na wyzwania nowoczesności — zielonej energii, sprawiedliwej transformacji, nowoczesnej edukacji i kultury.”

Barwna defilada w Koninie połączyła pokolenia i środowiska

Przemarsz zakończył się piknikiem na placu Niepodległości – miejscu często wykorzystywanym do miejskich wydarzeń plenerowych. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele samorządów z terenów dawnego województwa konińskiego, lokalne organizacje, szkoły oraz zakłady pracy. Atmosferę uświetniły występy orkiestr dętych oraz zespołów artystycznych, które przypomniały o bogatej tradycji muzycznej regionu.

Gościem specjalnym był poseł Tadeusz Tomaszewski, a jednym z organizatorów defilady – Oskar Radke ze Stowarzyszenia Pokoleń FUGO – wyjaśnił ideę wydarzenia:

„Chcieliśmy przypomnieć tradycję przemarszu kopalnianej orkiestry, górników i energetyków wraz z pocztami sztandarowymi główną arterią miasta. To hołd dla tych wszystkich, którzy przez lata budowali siłę Konina.”

Stowarzyszenie Pokoleń FUGO było inicjatorem całej uroczystości, która nie tylko oddała hołd historii, ale także integrowała mieszkańców wokół wspólnych wartości i dumy z osiągnięć regionu.


Według informacji z: Urząd Miejski w Koninie