Urząd ogranicza plastik. Prezydent Konina wydał zarządzenie, w myśl którego magistrat i jednostki organizacyjne mają rezygnować z używania przedmiotów i jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Chcą tego również mieszkańcy, którzy swój program „Miasto bez plastiku” zgłosili w formie inicjatywy uchwałodawczej. Celem obu przedsięwzięć jest ograniczenie zużycia produktów plastikowych w administracji publicznej. Dodatkowo zarządzenie Prezydenta dotyczy wydarzeń odbywających się pod jego patronatem lub organizowanych przez Miasto.

W zarządzeniu zaleca się:

  • używanie przedmiotów wielorazowego użytku lub jednorazowych produktów ulegających biodegradacji m.in. talerzy, kubków, sztućców, pojemników na żywność,
  • dokonywanie zakupu napojów w butelkach zwrotnych, szklanych lub wielokrotnego użytku,
  • wyeliminowanie wykorzystywanych opakowań jednorazowych w postaci toreb, siatek i reklamówek wykonywanych z tworzyw sztucznych na rzecz opakowań wielorazowych lub biodegradowalnych,
  • promowanie spożycia wody z sieci wodociągowej,
  • wykorzystywanie w promocji miasta wyłącznie materiałów recyklingowych lub poddających się recyklingowi,
  • korzystanie w miarę możliwości z dostawców usług, którzy stosują dla swoich produktów opakowania wielokrotnego użytku lub ulegające biodegradacji.

Za zgodą Prezydenta, w uzasadnionych przypadkach, możliwe będzie odstępstwo od zaleceń zawartych w zarządzeniu.  

Zarówno zarządzenie, jak i projekt uchwały „Miasto bez plastiku” zostały upublicznione 19 lipca. Dodajmy, że przygotowany przez mieszkańców program zakłada m.in., że najpóźniej do 31 grudnia 2022 roku produkty z tworzyw sztucznych będą zastąpione w urzędzie i w jednostkach przez ekologiczne zamienniki lub produkty wielorazowego użytku. Natomiast do 31 maja każdego roku Prezydent będzie przedkładał Radzie Miasta sprawozdanie z realizacji programu.

Zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich określa uchwała Rady Miasta Konina z 27 lutego br. Zgodnie z nią - do projektu uchwały dołącza się wykaz podpisów, co najmniej 300 mieszkańców, występujących z inicjatywą obywatelską i posiadających czynne prawo wyborcze do Rady Miasta.  Projekt uchwały wprowadza się do porządku obrad na najbliższej sesji po złożeniu projektu uchwały, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia.