Pogotowie stomatologiczne powstało z myślą o nagłych przypadkach. Osoby, które zaatakował mocny ból zęba mogą liczyć na pomoc lekarzy dyżurujących na pogotowiu. Jest to niezwykle ważne szczególnie w sytuacjach, w których ból negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie człowieka, a nawet uniemożliwia ich wykonywanie. Główną przesłanką powstania pogotowia stomatologiczne była konieczność niesienia pomocy właśnie w nagłych przypadkach. Każdy chyba doświadczył już bólu zęba i wie, jak bardzo może być on męczący i nieprzyjemny. Pogotowie stomatologiczne warszawa to świetna opcja właśnie dla takich osób - które znalazły się w ciężkiej, ale nagłej sytuacji, a ból jest zbyt silny by go zlekceważyć lub by pomogły tabletki przeciwbólowe. Pogotowie dentystyczne najczęściej ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Dzięki temu, osoby posiadające ubezpieczenia zdrowotne, nie ponoszą żadnych kosztów związanych z leczeniem zębów w nagłych przypadkach. 

Kiedy warto skorzystać z usług pogotowia stomatologicznego?

Jaką pomoc jest w stanie nam zaoferować pogotowie stomatologiczne?

Pomoc, której udzielić może nam dyżurujący w pogotowiu dentystycznym w głównej mierze zależy od tego, jakiego rodzaju jest nasz ból zęba. Dentyści wyróżniają dwa zasadnicze rodzaj bólu zęba i są to:

  • ból, którego podłożem jest stan zapalny - nie jest to najsilniejszy możliwy ból; przyjmowanie leku przeciwbólowego pozwala na wyciszenie go na około 10 dni, w przypadku gdy występuje ropnia, dentysta na pogotowiu nacina go i drenuje, jeżeli zęby nie nadają się do leczenia stomatologicznego - lekarz może je usunąć; działa to na podobnej zasadzie jak podczas wizyty u stomatologa, jednak stomatolog nie przyjmuje w weekendy czy w nocy;

  • ból związany z podrażnieniem nerwu - ból ten charakteryzuje się dużą intensywnością; utrudnia normalne i codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie wszelakich czynności, często nie uśmierzają go dostępne w aptekach leki przeciwbólowe; podczas wizyty na pogotowiu stomatologicznym, dentysta zatruwa bolący ząb, przygotowując go do leczenia kanałowego. 

Czy pogotowie stomatologiczne może odmówić nam pomocy?

Pogotowie stomatologiczne może odmówić nam przeprowadzenia leczenia, jeżeli objawy nam dolegające nie wskazują na to, że jest to nagły przypadek. Instytucja ta powstała w celu udzielenia pomocy osobom, którym w nagłej sytuacji zaczął doskwierać gwałtowny i uporczywy ból zęba, który dodatkowo uniemożliwia nam wykonywanie codziennych, prostych czynności. Pogotowie stomatologiczne w Warszawie czy też w innych większych miastach raczej nie odmawia pacjentom przeprowadzenia leczenia, jednak ma do tego prawo. Jeśli np. osoba borykająca się z bólem zęba, nie kwalifikuje się do leczenia w ramach działania pogotowia stomatologicznego na NFZ lub prywatnie, może sięgnąć po sprawdzone sposoby, aby go uśmierzyć. Niemniej jednak nawet niewielki, z pozoru nieuciążliwy ból zęba powinien być dla nas sygnałem, że w naszej jamie ustnej zachodzą niekorzystne zmiany. Gdy występują takie okoliczności, warto rozważyć wizytę u lekarza od dziąseł czy też stomatologa dziecięcego w przypadku gdy chodzi o naszą pociechę. Pomoże nam, może także przepisać nam tabletki przeciwbólowe bądź skierować w odpowiednie miejsce, jeśli tylko jest taka potrzeba.