Izolacja przeciwwilgociowa jest niezwykle ważna podczas budowy domu. Ma za zadanie chronić budynek przed wilgocią. Może on być narażony na wilgoć poprzez opady atmosferyczne lub zalanie. Szczególnie, jeżeli jest położony w pobliżu zbiorników wodnych. Zawilgocony budynek to nie tylko wydatek związany z usuwaniem skutków wilgoci, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo dla zdrowia jego mieszkańców. Wilgoć w budynku może doprowadzić do problemów z drogami oddechowymi, astmą lub alergią. A na ścianach budynku może pojawić się pleśń i grzyb. Dlatego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów powinna być wykonana podczas budowy domu. Szczególnie ważna jest hydroizolacja piwnicy, jeżeli dom położony jest na terenie na którym mogą wystąpić okresowe podtopienia. Bardzo ważna jest również izolacja fundamentów w starym domu. Jednak w dzisiejszych czasach, dzięki obecności firm, które dysponują nowoczesnymi materiałami, izolacja starych fundamentów nie stanowi żadnego wyzwania dla pracowników budowlanych. Izolacja ścian fundamentowych musi być wykonana starannie i dokładnie, przy użyciu materiałów najwyższej jakości, aby można było cieszyć się efektami pracy na długie lata.

Izolacje termiczne budynku

Wykonując izolację przeciwwilgociową nie można pominąć ocieplenia fundamentów. Izolacja termiczna wykonywana jest przy użyciu styropianu o większej wytrzymałości na ściskanie. Do termoizolacji można również użyć płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Jest bardziej odporna na działanie wilgoci niż styropian. Każdy budynek, który posiada piwnicę powinien mieć wykonaną hydroizolację podpiwniczenia, jak również izolację termiczną. Materiały do izolacji powinny być jak najwyższej jakości, aby mogły zabezpieczyć w odpowiedni sposób budynek przed przedostaniem się wilgoci. Jak również przed niską temperaturą i mrozem. Podczas budowy domu trzeba odpowiednio zadbać o fundamenty- izolacja termiczne jak i izolacja przeciwwilgociowa to niezbędne prace, które należy wykonać, aby dom był odpowiednio chroniony.

Izolacja pozioma i izolacja pionowa

Izolacja pozioma fundamentów ma za zadanie chronić budynek przed nasiąkaniem wilgoci przez ściany. Izolacja ścian fundamentowych pozioma wykonywana jest z papy termozgrzewalnej lub papy na włókninie. Izolacja pozioma może być też wykonana z użyciem papy termozgrzewalnej. Izolacja pionowa ścian fundamentowych tak jak inne izolacje przeciwwilgociowe zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza budynku. Izolacja powinna być również bardzo dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Hydroizolacja fundamentów musi być wykonana w sposób staranny i dokładny. Jeżeli budynek położony jest powyżej poziomu wód gruntowych na podłożu żwirowym, należy wykonać izolację fundamentów lekką. Do jej wykonania używa się masy polimerowej lub masy bitumicznej. Jeżeli budynek postawiony jest powyżej poziomu wód gruntowych na powierzchni glinianej, należy wykonać izolację fundamentów średnią. Izolacja to wykorzystuje masy bitumiczne i polimerowe. Izolację fundamentów średnią można również wykonać z użyciem folii polietylenowych lub PVC. Jeżeli budynek położony jest na gruntach na których woda zalega przez długi czas, trzeba wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentów ciężką. Izolacja ta wymaga odpowiednio wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Izolacja murów fundamentów jak i izolacja piwnicy powinny być wykonane w sposób jak najbardziej dokładny i staranny. Z użyciem materiałów jak najwyższej jakości.

Izolacja fundamentów w budynku mieszkalnym