Pod tytułową nazwą kryje się możliwość przetwarzania energii pochodzącej ze Słońca na energię elektryczną. Panele solarne to specjalne płyty pokryte warstwą krzemu, który przy udziale specjalnej instalacji jest w stanie generować energię elektryczną. Do niedawna fotowoltaika kojarzyła się z ogromnymi firmami albo farmami fotowoltaicznymi. Dzisiaj jednak coraz częściej panele słoneczne możemy zobaczyć na dachach domów jednorodzinnych. Czy tego typu rozwiązanie się opłaca?

Ile zapłacimy za instalację fotowoltaiczną?

Jeżeli zadbamy o to, aby na dachu naszego domu panele były położone we właściwy sposób i było ich odpowiednio dużo, jest całkiem możliwe, że będziemy w stanie wyprodukować całą energię, jaka jest nam niezbędna do napędzenia instalacji elektrycznej w domu. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzamy pieniądze, ale i pozostajemy w zgodzie z ekologią. Oczywiście koszty instalacji fotowoltaicznej są wysokie i na zwrot kosztów jej założenia przyjdzie nam zaczekać kilka (a nawet kilkanaście) lat, ale mając na względzie rosnące ceny prądu, coraz więcej ludzi decyduje się na nowe, ekologiczne rozwiązanie.

Jak to się ma do ochrony środowiska?

Przede wszystkim pozyskiwanie energii ze Słońca nie zużywa węgla, którego spalanie bardzo zanieczyszcza środowisko. Nie produkuje także zbędnych spalin, dymu, ani innego rodzaju zanieczyszczeń. Warto mieć w pamięci, że im bardziej kurczą się zasoby węgla, tym wyższe będą jego ceny.

Jak działają panele słoneczne?

Same panele wykonane są z krzemu, który przechwytuje fotony i wprawia w ruch elektrony produkując prąd stały. Ten z kolei przepływa przez inwerter solarny, który zamienia go na prąd zmienny. Ten z kolei, przez system zabezpieczeń dostaje się do sieci, a stamtąd do gniazdek w domu. Najlepiej jest, jeżeli panele ustawione są na południe. Wtedy wychwytują one największą dawkę energii słonecznej. Wprawdzie na ogół widzimy panele słoneczne na dachach, ale nie musi tak być. Przy odpowiedniej ekspozycji dobrym rozwiązaniem jest także ogród lub taras. Wbrew pozorom, w Polsce panele słoneczne sprawdzają się bardzo dobrze. Wcale nie musimy wyprowadzać się do Włoch lub Francji by cieszyć się z bycia Eco-friendly. Na stronie https://4oze.pl/ można pozyskać więcej informacji na temat instalacji czy działania paneli fotowoltaicznych.

Czy to wszystko się opłaca?

Jeżeli produkujemy więcej energii niż zużywamy, jej nadmiar dostaje się do sieci. A zatem korzystają z niego inni. My z kolei możemy liczyć na preferencyjne ceny energii elektrycznej. Możemy także zmagazynować nadmiar energii elektrycznej na czas, kiedy będziemy jej potrzebowali. Dodatkowo możemy liczyć na spore dofinansowania oferowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wspiera nie tylko zakup, ale i montaż takich instalacji. Przy odrobinie szczęścia możemy liczyć nawet na 40% dofinansowanie. Na pozostałą część możemy otrzymać pożyczkę z oprocentowaniem 1% i to nawet bez wkładu własnego. Pozostaje nam dążyć do ochrony środowiska na podobieństwo Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi są liderami w Europie Zachodniej, jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych, a geograficzne uwarunkowania w Polsce wcale nie zostają w tyle.

Czym jest i jak działa fotowoltaika?