Co powinniśmy wiedzieć o soli

Czytaliśmy, słyszeliśmy lub po prostu skądś wiemy, że sól jest szkodliwa i musimy ograniczyć jej spożycie. Fakt ten przez wiele lat nie był kwestionowany, ale ostatnie badania naukowców rodzą coraz więcej pytań. Popularne określenie „sól to biała śmierć” jest prawdziwe, ale tylko częściowo. Kiedy sól może być zdrowa? Ile soli powinniśmy spożywać? Co warto wiedzieć o soli?

Sól i zdrowie

Od wielu lat lekarze na całym świecie zalecają zmniejszenie ilości soli w diecie. Przykładowo American Heart Association (AKA) zaleca ograniczenie spożycie sodu do 1,5 g dziennie, a zalecenie WHO to 2 g sodu (jest to około 5 g soli kuchennej, czyli chlorku sodu). I mówimy nie tylko o soli, którą dodajemy do potraw, ale także o sodzie zawartym w pożywieniu. Dlaczego mówi się, że sól jest niezdrowa? Powód jest dość prosty: wysoka zawartość soli w diecie prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi, które z kolei jest głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Ogólnie rzecz biorąc, po raz pierwszy lekarze zwrócili uwagę na związek między solą a wysokim ciśnieniem krwi już w 1904 roku. Następnie francuscy lekarze wykryli związek między nadciśnieniem a uzależnieniem od słonego jedzenia u sześciu pacjentów. Na podstawie badań, które zostały przeprowadzone w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku, w mediach pojawiły się liczne nagłówki mówiące o tym, że sól jest bardzo szkodliwa.

Ile soli powinno być w naszej diecie?

Co powinniśmy zrobić, jeśli nawet naukowcy nie mogą dojść do jednej opinii na temat soli? Jest kilka rozwiązań. Pomimo sprzecznych danych można śmiało zastosować się do kilku wskazówek. Zmniejszenie ilości soli w diecie jest ważne dla osób z potwierdzonym przewlekłym nadciśnieniem tętniczym, natomiast osoby z prawidłowym ciśnieniem prawdopodobnie nie odczują korzystnego efektu ograniczenia soli. Diety bezsolne i ubogie w sól są równie niepożądane i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, tak jak wysokie spożycie soli (nie mówimy o przypadkach, gdy dieta jest zalecana przez lekarza). Bezpieczna ilość sodu waha się w granicach 3-6 g dziennie (a ponieważ sól występuje w postaci chlorku sodu, jest to ok. 7,5-15 g soli kuchennej). Należy pamiętać, że sód występuje nie tylko w postaci soli kuchennej, ale w określonych ilościach występuje we wszystkich produktach spożywczych - w rzeczywistości ¾ spożywanej soli wchodzi w skład pożywienia. Z reguły spożywamy dużo soli, dlatego warto przyjrzeć się bliżej swojej diecie i oszacować, o ile przekraczamy bezpieczne zalecenia dla osób zdrowych. Catering dietetyczny Konin może nam pomóc w utrzymaniu diety z prawidłową ilością sodu.