Styl japoński jet dla nas wciąż stylem egzotycznym i sprawia, że ogród w tym stylu staje się dla nas niecodziennym widokiem. Obecnie takie ogrody można spotkać u osób, które odwiedziły Japonię i są zafascynowane ich kulturą oraz u Japończyków, na stałe mieszkających w naszym kraju. Nie jest to więc za częsty widok na ulicach. Czasami można też spotkać ogrody miejskie w stylu japońskim, ale to chyba rzadkość.

Charakterystyka stylu japońskiego

 Charakterystyka stylu japońskiego

W stylu japońskim dominuje harmonia. To jej najważniejsza cecha i bez tego ogród nie będzie ogrodem w stylu japońskim. Oprócz tego ważna jest prostota, jak i elegancja. Oprócz tego ogrody japońskie bazują na naturze. Każdy element ma swoje własne znaczenie i symbolikę. Jeżeli chodzi o wielkość, to ogrody japońskie należą raczej do tych rozmiarowo niewielkich. Jest to związane z przeludnieniem i oraz z górzystością rejonu Japonii. Ze względu na uwarunkowania kulturowe i społeczne są też one raczej skromne, bez przepychu. To co znajdziemy w takim ogrodzie to na pewno woda i kamienie. Woda może być w postaci strumyczka lub stawu. Kamienie różnej wielkości, ale powinny być jasnej barwy oraz mieć regularne kształty. Regularne kształty są ważne w każdym elemencie takiego ogrodu. Ma to związek z harmonią, o której wspominaliśmy wyżej.

Elementy ogrodu

Ogrody w stylu japońskim mogą się od siebie różnić, ale są elementy, które znajduję się w prawie każdym takim ogrodzie. Jak już wspominaliśmy wyżej będzie to woda oraz kamienie. Oprócz tego także drewno. Z niego wykonujemy mostki lub/i tarasy. Co do roślin jest większa rozpiętość: drzewa wiśni, cyprysiki, oraz sosny. Z kwiatów można wymienić: narcyzy, lilie, azalie czy astry. Ważny jest także bukszpan oraz jaśmin. Ładna aranżacja ogrodów to trudne zadanie.

Jest kilka elementów, które nie są obowiązkowe, ale mogą sprzyjać nam podczas naszego wypoczynku. Figurki Buddy nie każdemu mogą odpowiadać, ale lampiony, które stworzą magiczny klimat wieczorem, już tak. Do tego można także w donicy, na tarasie postawić drzewko bonsai.

Rośliny

W ogrodach w stylu japońskim znajdziemy przede wszystkim rośliny, które posiadają bardzo ładne, zielone liście o różnych odcieniach zieleni. Kwitnących roślin jest o wiele mniej, a te powinny mieć kwiaty koloru fioletowego, różu (ale takiego delikatnego) oraz bieli. Takie kolory eksponują kolor zielony, który powinien dominować w takich ogrodach. Wiadomo, że niektórych roślin, które są uprawiane w Japonii, nie damy rady zasiać w Polsce. Wtedy trzeba znaleźć jakiś odpowiednik, który da radę rosnąć w naszym klimacie.

Symbolika elementów

Co jest ważne w ogrodzie japońskim to to, że każdy element ma swoje znaczenie, symbolikę oraz odpowiednik w naturze. Zacznijmy od podstawowego elementu jakim jest woda. Woda jest tutaj symbolem życia. Najczęściej można zobaczyć wodę płynącą w postaci strumienia i to symbolizuje przemijanie. Strumień dodatkowo jest odpowiednikiem rzeczki, a staw jeziora lub morza. Kamienie symbolizuję trwałość i niezmienność. W różnych odmianach ogrodów odpowiadają czemuś innemu. W jednym modelu są to pagórki, a w innym są to wyspy. O symbolice można pisać dużo i może wyjść z tego książka, więc na tym zakończymy. Jak widzicie takie ogrody nie są łatwe do zrealizowania i warto się zwrócić o pomoc do projektanta. Chyba, że znacie kulturę japońską i chcecie ją poznać bardziej dogłębnie.