Ponad 3,5 miliona euro dla Konina z programu „Rozwój lokalny” finansowanego z Funduszy Norweskich. Symboliczny czek z kwotą dofinansowania przekazał prezydentowi miasta Piotrowi Korytkowskiemu, podczas wizyty w konińskim urzędzie 9 lipca, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. – To przeszło rok ciężkiej pracy międzywydziałowego zespołu Urzędu Miejskiego w Koninie wraz z ekspertami Związku Miast Polskich. Efektem tej pracy był liczący ponad tysiąc stron dokument, w którym zawarto projekty inwestycyjne na kwotę 42 milionów złotych, bo takie było maksimum, jakie chcieliśmy uzyskać. Dziś otrzymujemy około 15 milionów złotych. To również świetna informacja dla naszego miasta. Wsparcie będziemy mogli przeznaczyć na projekty zawarte w Nowej Ścieżce Rozwoju 2020-2030 – mówił prezydent Piotr Korytkowski. Celem konińskiego projektu jest poprawa jakości życia w mieście poprzez inwestycje proekologiczne, infrastrukturalne oraz z obszarów społecznych.

Złożony przez Konin projekt „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” znalazł się wśród 29 finalistów, którzy otrzymali takie samo wsparcie. Konkurencja była duża. Do pierwszego etapu zgłosiło się ponad 210 miast, do drugiego przeszło ponad 50. Początkowe założenie było takie, że dofinansowanie otrzyma 15 miast. – Później tę listę rozszerzyliśmy do 29, ale to mimo wszystko jest około 10 procent wszystkich, którzy się ubiegali o tę pomoc – wyjaśnił Waldemar Buda.

Prezydent Piotr Korytkowski podkreślił podczas spotkania, że miasto skutecznie pozyskuje fundusze zewnętrzne. - Przeliczając licznik dotacji można już dziś powiedzieć, że od listopada 2018 do lipca 2021 roku miasto pozyskało niemalże 302 miliony zł. To połowa rocznego budżetu. Mam nadzieję, że do końca kadencji dobijemy do 600 milionów złotych i tym samym z dofinansowań odnotujemy dodatkowy budżet miasta w pięcioletniej kadencji samorządu – informuje prezydent.

Program „Rozwój lokalny” to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. Złożone projekty zawierają długoterminowe, zintegrowane i wielotematyczne koncepcje rozwoju miast. Mają one wpłynąć na poprawę komfortu życia mieszkańców. Całkowity budżet przedsięwzięcia wynosi 117,6 milionów euro. Pełna lista dofinansowanych miast ukazała się 9 lipca:

https://www.eog.gov.pl/media/102351/Lista_rankingowa_RL_z_kwota_finansowania.pdf

Fundusze norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.