Domy hybrydowe - ekologiczne i oszczędne

Dom hybrydowy to dom pasywny lub energooszczędny. Zapewnia niskie koszty utrzymania i komfort mieszkańcom, a także dba o środowisko, zdrowie i bezpieczeństwo. Domy hybrydowe są coraz chętniej wybierane, właśnie ze względu na wymienione cechy. Mimo że koszt ich wybudowania jest większy, to w długofalowym rozrachunku dużo bardziej się opłaca. Co warto wiedzieć o domach hybrydowych?

Technologia budowania domów hybrydowych

Domy hybrydowe budowane są w różnych technologiach. Mogą to być domy modułowe lub tradycyjne, które zazwyczaj oparte są na drewnianej konstrukcji. Niezwykle ważne jest natomiast odpowiednie zaprojektowanie domu hybrydowego, tak aby projekt uwzględniał wszystkie niezbędne instalacje oraz zapewniał dobrą ochronę domu przed utratą ciepła.

Ekologiczne aspekty domów hybrydowych

Dom hybrydowy w dużej mierze korzysta z odnawialnych źródeł energii, co pozytywnie wpływa na środowisko, ale i na portfel właściciela. Zapewnia on stały dostęp do wszystkich mediów niezwykle niskim kosztem.

Energia

Energia elektryczna pozyskiwana jest głównie z odnawialnych źródeł energii. Wykorzystuje się do tego panele fotowoltaiczne lub turbinę wiatrową. Dom dodatkowo podłączony jest do sieci energetycznej, aby zapobiec przerwom w dostawie prądu. Natomiast pozyskana nadwyżka elektryczna sprzedawana jest do sieci.

Sprawdź ofertę nowych domów w Poznaniu

Ogrzewanie domu

W domu hybrydowym przede wszystkim zwraca się szczególną uwagę na zminimalizowanie strat ciepła poprzez odpowiednio uszczelnione okna i standard budowy. Dodatkowo można zainstalować pompę ciepła, która wykorzystuje niewielkie ilości energii elektrycznej.

Ciepła woda

Ogrzewanie wody odbywa się głównie za pomocą kolektorów słonecznych. W okresach o mniejszym nasłonecznieniu wykorzystana może być również pompa ciepła lub energia elektryczna.

Dodatkowe rozwiązania

W domu hybrydowym często stosuje się również bio oczyszczalnię, która pozwala zredukować konieczność opróżniania zbiornika nawet sześciokrotnie, co przekłada się na znaczne oszczędności. Biologiczna oczyszczalnia jest również korzystniejsza dla środowiska niż standardowa kanalizacja. Ważną częścią domu hybrydowego jest również woda na deszczówkę, która wykorzystywana jest do podlewania ogrodu i innych prac, które nie wymagają idealnie czystej wody.