Zakup domu lub mieszkania to złożony proces, który wymaga podejmowaniu wielu decyzji. Odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć potencjalnych problemów podczas zakupu nieruchomości. Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie lub dom oraz jakie pytania zadać sprzedającemu?
Stan prawny nieruchomości
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie nieruchomości pod względem formalno-prawnym. Dotyczy to zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Podstawowym dokumentem, który należy sprawdzić, jest księga wieczysta. Znajdują się w niej informacje o właścicielu lokalu lu gruntu, na którym stoi nieruchomość. Pozwoli to łatwo ocenić, czy osoba, która sprzedaje nam nieruchomość, posiada do tego prawo. W księdze wieczystej znajdziemy również informację o stanie hipotecznym lokalu i ewentualnym obciążeniu do spłaty. Znając numer księgi wieczystej, możemy sprawdzić ją online.
Sprawdzenie dewelopera
W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera warto prześledzić historię realizacji danej firmy oraz sprawdzić jej sytuację finansową. Informacje o tym, czy deweloper posiada kapitał na budowę inwestycji oraz nie ma zaległości w opłatach urzędowych lub wypłatach dla pracowników, łatwo znajdziemy w internecie. To obowiązkowa lektura, jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek.
Warto zapoznać się również z opiniami na jego temat na forach internetowych lub wybrać się na miejsce, aby zobaczyć skończoną inwestycję i porozmawiać z mieszkańcami. Rzetelność i profesjonalne podejście dewelopera poznamy także po jego gotowości do udzielenia szczegółowych informacji. Przykładem mogą być mieszkania na sprzedaż w Koninie, w przypadku, których osoby zainteresowane mają pełen dostęp do dokumentacji technicznej budynku oraz mogą umówić się na wizytę lokalną
Odbiór mieszkania
Ważnym i newralgicznych momentem przy zakupie mieszkania jest jego odbiór. Jest to moment, w którym można zgłosić wszelkie zastrzeżenia co do niezgodności stanu faktycznego ze specyfikacją techniczną lub standardem wynikającym z dokumentacji. Dla osób niedoświadczonych dostrzeżenie ewentualnych mankamentów konstrukcyjnych lub instalacyjnych może być sporym wyzwaniem. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszy się korzystanie z usług fachowców, specjalizujących się w odbiorach nieruchomości, którzy dysponują odpowiednią wiedzą oraz sprzętem pozwalającym na wykonanie odpowiednich pomiarów.
O co warto zapytać?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto zadać jak najwięcej pytań na temat nieruchomości oraz jej bezpośredniego otoczenia. Jeśli mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, ważną kwestią będzie historia remontów oraz sąsiedztwo. W przypadku nowych osiedli warto zapytać o plan zagospodarowania przestrzeni dla najbliższej okolicy oraz dostępność komunikacji miejskiej i infrastruktury handlowo-usługowej. Ważną informacją będzie także możliwość nabycia komórki lokatorskiej i miejsca parkingowe. Doprecyzowanie tych kwestii pozwoli na ocenę atrakcyjności oferty oraz podjęcie dobrej decyzji.