Dba o bulwar, parki i o porządek w mieście, zarządza mieszkaniami komunalnymi, dwoma targowiskami i cmentarzem, prowadzi minizoo, chętnie włącza się w akcje organizowane przez mieszkańców. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sp. z o.o. w Koninie, bo o nim mowa, świętuje właśnie 70-lecie istnienia. Najstarsza konińska spółka swój jubileusz zorganizowała w wyjątkowym terminie - 10 maja, w Dniu Pracownika Gospodarki Komunalnej.  

- 70 lat działalności to niewątpliwie powód do dumy. W Koninie jest niewiele firm, które mogą pochwalić się takim dorobkiem oraz tak szeroką ofertą usług świadczonych na rzecz mieszkańców. Przedsiębiorstwo posiada bogatą historię, którą tworzyli zatrudnieni w nim przez dziesięciolecia pracownicy. Obecnie może pochwalić się stabilną, nieustannie podnoszącą kwalifikacje, zaangażowaną kadrą. Na dziś zatrudnionych jest 130 osób, które realizują kilkanaście zadań na rzecz miasta Konina – powiedział na początku uroczystości prezes zarządu PGKiM Michał Zawadzki.

Z życzeniami, kwiatami i upominkami na jubileuszowe spotkanie przybyli m.in. poseł Tomasz Piotr Nowak, przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Małgorzata Waszak-Klepka, prezydent Konina Piotr Korytkowski wraz z zastępcami Pawłem Adamowem i Witoldem Nowakiem, Wojciech Janka – prezes zarządu Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast. W gali, która odbyła się w Konińskim Domu Kultury uczestniczyli też pracownicy firmy, radni, przedstawiciele konińskich spółek, instytucji, lokalnego biznesu oraz mediów.

- Przedsiębiorstwo przez wiele lat ewoluowało. Jest blisko mieszkańców. W nazwie przedsiębiorstwa użyte jest motto „Firma przyjazna mieszkańcom” i tak rzeczywiście jest. Wszystkie zadania wykonywane przez PGKiM oceniam bardzo pozytywnie – podkreślił prezydent Piotr Korytkowski.

Spółka w ostatnich kilku latach przeprowadziła wiele bardzo ważnych inwestycji:  powiększyła swój tabor o trzy nowoczesne śmieciarki i zamiatarkę chodnikową, przeprowadziła gruntowny remont biurowca przy ul. Marii Dąbrowskiej 8, wybudowała w siedzibie spółki pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami, wprowadziła innowacyjne narzędzie - Internetowy Portal Obsługi Mieszkańców e-Portal, dzięki któremu bez wychodzenia z domu można zapoznać się z bieżącymi rozliczeniami za lokal. Z sukcesem pozyskuje też fundusze europejskie, czego przykładem jest inwestycja pt. „Edukacja Ekologiczna na terenie Parku im. Fryderyka Chopina w Koninie”, angażuje się w działania na rzecz mieszkańców poprzez udział w inicjatywach organizowanych w przestrzeni Konina, np. w akcje sprzątania miasta.

W ciągu 70 lat swojego istnienia firma posadziła na terenie miasta łącznie prawie siedem milionów sztuk kwiatów, krzewów i drzew, jej zamiatarki uliczne i chodnikowe przejechały łącznie ponad pół miliona kilometrów, czyli prawie 12 razy objechały równik. Przez 70 lat z terenu miasta PGKiM wywiozło ponad siedem milionów metrów sześciennych odpadów komunalnych.

Jubileusz był okazją do wyróżnienia i odznaczenia zasłużonych pracowników. Byli i obecni prezesi, dyrektorzy i główni księgowi zostali uhonorowani medalami „Za ofiarną pracę w utrzymaniu czystości i porządku". Odznaczenia otrzymali: Stefan Kasiński – dyrektor w latach 1976-1977 wówczas Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej; Franciszek Sawicki – dyrektor w latach 1988-1990; Leszek Chojenka – dyrektor i prezes w latach 1991-1999; Tadeusz Neczyński – prezes w latach 2002-2004; Bogdan Jaskulski – od 1991 roku członek zarządu, a następnie dyrektor ds. usług. Tę funkcję pełnił do 2017 roku; Jarosław Derdziński – prezes w latach 2004-2019, obecnie dyrektor ds. technicznych; Michał Zawadzki – obecny prezes zarządu sprawujący tę funkcję od 2019; Halina Walczak – główna księgowa w latach 2004-2017; Barbara Zwoniarkiewicz – główna księgowa w latach 1976 -1990.

Prezydent Piotr Korytkowski wręczył odznaki honorowe „Za zasługi dla miasta Konina" pracownikom spółki: Pawłowi Bieleckiemu, Andrzejowi Grędzie, Henrykowi Haśkiewiczowi, Andrzejowi Pachulskiemu, Aurelii Piotrowskiej.

Wyróżniono także pracowników, którzy w PGKiM przepracowali minimum 35 lat. Byli to: Arkadiusz Karolewski, Józef Iwaniak, Zbigniew Górski, Janusz Graczyk, Kazimierz Fabiszak, Grażyna Głąb, Grzegorz Kowalski, Zbigniew Lipski, Roman Zajączkowski, Alfred Podlasiński, Marek Funk, Jarosław Górniak, Anna Grajek, Jarosław Hofman, Małgorzata Głodek, Henryk Przyborowski, Sławomir Knebel.

Jubileusz zwieńczył fragment spektaklu ,,Dowód bardzo osobisty” w wykonaniu Konińskiego Teatru Tańca.

 

(zdj. Renata Rudowicz)