Konin w żałobie: zmarł wybitny kompozytor Jan A.P. Kaczmarek
W wieku 71 lat po ciężkiej chorobie pożegnał nas Jan A.P. Kaczmarek, wybitny kompozytor i Honorowy Obywatel naszego miasta. Jego śmierć to ogromna strata dla kultury polskiej i światowej. W mieście flagi opuszczono do połowy, a na ratuszu zawieszono kir.
  1. Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, wybitny kompozytor
  2. Prezydent miasta wyraził kondolencje na Facebooku
  3. Kaczmarek otrzymał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel"
  4. Był założycielem Instytutu Rozbitek i festiwalu Transatlantyk

Jan A.P. Kaczmarek, światowej sławy kompozytor, urodził się 29 kwietnia 1953 roku i dorastał w naszym mieście. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, skąd wyniósł swoje pierwsze muzyczne inspiracje. Jego dziadek był skrzypkiem, co z pewnością miało wpływ na jego artystyczną ścieżkę.

W 1989 roku przeniósł się do Los Angeles, gdzie zdobył międzynarodową sławę dzięki muzyce filmowej. Jego kompozycje do "Aimee i Jaguar" (1999), "Stracone dusze" (2000) oraz "Niewierna" (2002) zdobyły uznanie krytyków i publiczności na całym świecie. Najbardziej prestiżową nagrodą w jego karierze był Oscar za muzykę do filmu "Marzyciel" (2004).

O śmierci artysty poinformowała jego żona, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek. "Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami. (…) Zmarł otoczony miłością, wartością, w którą wierzył najmocniej" – przekazała w swoim oświadczeniu. Kaczmarek zmagał się z MSA, czyli zanikiem wieloukładowym.

Prezydent miasta, Piotr Korytkowski, również wyraził swoje kondolencje na Facebooku: "Jego śmierć to wielka strata dla kultury polskiej i dla wielbicieli Jego talentu na całym świecie. W tych trudnych chwilach - w imieniu mieszkańców naszego miasta - przekazuję Bliskim wielkiego Kompozytora wyrazy wsparcia i otuchy".

Kaczmarek był nie tylko kompozytorem, ale również inicjatorem ważnych wydarzeń kulturalnych. W 2004 roku powołał Instytut Rozbitek, miejsce spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Był również twórcą festiwalu Transatlantyk, który odbywał się także w naszym mieście. W 2023 roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia oraz nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.

Artysta był autorem muzyki do ponad 70 filmów, w tym m.in. produkcji Agnieszki Holland "Całkowite zaćmienie" (1995), "Plac Waszyngtona" (1997) oraz "Trzeci cud" (1999). Był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej.

Jego związki z rodzinnym miastem były silne. Uchwałą z 16 marca 2005 roku, Rada Miasta przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela. W 2012 roku został patronem auli w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ. Na budynku jego liceum odsłonięto tablicę pamiątkową, a artysta otrzymał także nagrodę "Benedykta" za szczególne osiągnięcia.

W wywiadzie dla Polskiego Radia mówił o swojej emigracji: "Ten stan takiej wiecznej podróży, takiego przemieszczania się jest bardzo zdrowy dla mnie. Kiedy jestem tu - to chcę jechać tam, kiedy jestem tam - to chcę jechać tu i to jest bardzo inspirujące".

Jan A.P. Kaczmarek pozostanie w naszej pamięci jako wybitny artysta i człowiek pełen pasji, który swoim życiem i twórczością inspirował wielu ludzi na całym świecie.


Źródło: Urząd Miejski w Koninie