W wieku 71 lat po ciężkiej chorobie pożegnał nas Jan A.P. Kaczmarek, wybitny kompozytor i Honorowy Obywatel naszego miasta. Jego śmierć to ogromna strata dla kultury polskiej i światowej. W mieście flagi opuszczono do połowy, a na ratuszu zawieszono kir.
- Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, wybitny kompozytor
- Prezydent miasta wyraził kondolencje na Facebooku
- Kaczmarek otrzymał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel"
- Był założycielem Instytutu Rozbitek i festiwalu Transatlantyk
Jan A.P. Kaczmarek, światowej sławy kompozytor, urodził się 29 kwietnia 1953 roku i dorastał w naszym mieście. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, skąd wyniósł swoje pierwsze muzyczne inspiracje. Jego dziadek był skrzypkiem, co z pewnością miało wpływ na jego artystyczną ścieżkę.
W 1989 roku przeniósł się do Los Angeles, gdzie zdobył międzynarodową sławę dzięki muzyce filmowej. Jego kompozycje do "Aimee i Jaguar" (1999), "Stracone dusze" (2000) oraz "Niewierna" (2002) zdobyły uznanie krytyków i publiczności na całym świecie. Najbardziej prestiżową nagrodą w jego karierze był Oscar za muzykę do filmu "Marzyciel" (2004).
O śmierci artysty poinformowała jego żona, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek. "Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami. (…) Zmarł otoczony miłością, wartością, w którą wierzył najmocniej" – przekazała w swoim oświadczeniu. Kaczmarek zmagał się z MSA, czyli zanikiem wieloukładowym.
Prezydent miasta, Piotr Korytkowski, również wyraził swoje kondolencje na Facebooku: "Jego śmierć to wielka strata dla kultury polskiej i dla wielbicieli Jego talentu na całym świecie. W tych trudnych chwilach - w imieniu mieszkańców naszego miasta - przekazuję Bliskim wielkiego Kompozytora wyrazy wsparcia i otuchy".
Kaczmarek był nie tylko kompozytorem, ale również inicjatorem ważnych wydarzeń kulturalnych. W 2004 roku powołał Instytut Rozbitek, miejsce spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Był również twórcą festiwalu Transatlantyk, który odbywał się także w naszym mieście. W 2023 roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia oraz nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.
Artysta był autorem muzyki do ponad 70 filmów, w tym m.in. produkcji Agnieszki Holland "Całkowite zaćmienie" (1995), "Plac Waszyngtona" (1997) oraz "Trzeci cud" (1999). Był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej.
Jego związki z rodzinnym miastem były silne. Uchwałą z 16 marca 2005 roku, Rada Miasta przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela. W 2012 roku został patronem auli w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ. Na budynku jego liceum odsłonięto tablicę pamiątkową, a artysta otrzymał także nagrodę "Benedykta" za szczególne osiągnięcia.
W wywiadzie dla Polskiego Radia mówił o swojej emigracji: "Ten stan takiej wiecznej podróży, takiego przemieszczania się jest bardzo zdrowy dla mnie. Kiedy jestem tu - to chcę jechać tam, kiedy jestem tam - to chcę jechać tu i to jest bardzo inspirujące".
Jan A.P. Kaczmarek pozostanie w naszej pamięci jako wybitny artysta i człowiek pełen pasji, który swoim życiem i twórczością inspirował wielu ludzi na całym świecie.
Źródło: Urząd Miejski w Koninie