Ostatnie pożegnanie Jana A.P. Kaczmarka w Krakowie
Koninianie pożegnali wybitnego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara i Honorowego Obywatela Konina, który spoczął na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Uroczystości miały charakter państwowy, a wśród żegnających go osób znaleźli się przedstawiciele władz oraz liczni przyjaciele i bliscy.
  1. Jan A.P. Kaczmarek zmarł w wieku 71 lat, walcząc z ciężką chorobą.
  2. Pogrzeb odbył się 25 maja, na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
  3. Uroczystości miały charakter państwowy, z udziałem przedstawicieli władz i bliskich.
  4. Jan A.P. Kaczmarek był autorem muzyki do ponad 70 filmów, w tym nagrodzonej Oscarem za "Marzyciela".

W minioną sobotę, 25 maja, na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyło się ostatnie pożegnanie Jana A.P. Kaczmarka, wybitnego kompozytora i laureata Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. Kompozytor, który zmarł w wieku 71 lat, był również Honorowym Obywatelem Konina.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, odprawionej przez ks. prof. Jana Machniaka. Podczas mszy odczytano list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. –Wszyscy wiedzieliśmy, że od lat zmaga się z ciężką, nieuleczalną chorobą. Podziwialiśmy jego heroizm i nieustępliwość w tej walce. Niestety, nastał czas pożegnania. Oddajemy mu cześć jako wspaniałemu artyście, który zdobył międzynarodową sławę, jednemu z najwybitniejszych kompozytorów polskich współczesnej doby– napisał prezydent. List odczytał doradca prezydenta Piotr Serafin.

W ceremonii uczestniczyli m.in. bliscy i przyjaciele Kaczmarka, a także przedstawiciele władz państwowych i lokalnych. Miasto Konin reprezentowali Zenona Sroczyńska, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych, oraz Robert Glapa, p.o. dyrektor Konińskiego Domu Kultury. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska podkreśliła w swoim przemówieniu niezwykłe zasługi kompozytora dla polskiej kultury. –Jan A.P. Kaczmarek był artystą o niespotykanej kulturze osobistej, rozległej wiedzy i bogatym doświadczeniu, którymi szczodrze się z nami dzielił– mówiła.

Na pogrzebie obecni byli również przedstawiciele świata sztuki. Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, wspominał Kaczmarka jako idealistę i człowieka o niezłomnych wizjach. –Ja zapamiętam cię jako bezkompromisowego idealistę. Od pierwszego spotkania miałem poczucie, że spotykam człowieka pewnego swoich wizji, muzycznych i pozamuzycznych– powiedział Piaskowski.

Wzruszające wspomnienia o kompozytorze przedstawiła również jego żona, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek. –Jan obserwował wszystkich nas bardzo uważnie i z tej uważności tworzył swoje nuty. Opowiadał najpiękniej muzycznie o naszych charakterach, uczuciach, emocjach. Ja też go kochałam za to, co wniósł w moje życie, dał mi miłość spełnioną, syna. To są takie najpotężniejsze dary– mówiła.

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Był autorem muzyki do ponad 70 filmów, a także założycielem Instytutu Rozbitek – miejsca spotkań artystów z różnych dziedzin. W 2004 roku powołał również festiwal Transatlantyk, który odbywał się także w jego rodzinnym Koninie. W 2023 roku za swoje osiągnięcia otrzymał Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” oraz nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.

W dniu śmierci kompozytora na flagach miejskich w Koninie zawieszono kir, a sesja Rady Miasta rozpoczęła się od uczczenia jego pamięci minutą ciszy.


Według informacji z: Urząd Miejski w Koninie