Niezwykły dzień w PSM Konin z prof. Grażyną Pstrokońską-Nawratil i koncertem

3 min czytania
Niezwykły dzień w PSM Konin z prof. Grażyną Pstrokońską-Nawratil i koncertem

Konin rozbrzmiał muzyką współczesną dzięki wyjątkowemu wydarzeniu w Państwowej Szkole Muzycznej. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję poznać bliżej twórczość jednej z najwybitniejszych polskich kompozytorek, która ma silne więzi z naszym miastem. To był dzień pełen emocji, inspiracji i niezapomnianych dźwięków!

  • Wyjątkowy dzień w Państwowej Szkole Muzycznej w Koninie
  • Grażyna Pstrokońska-Nawratil wraca do korzeni w Koninie
  • Wsparcie dla kultury w Koninie dzięki Fundacji Per Musicam i samorządom

Wyjątkowy dzień w Państwowej Szkole Muzycznej w Koninie

19 maja w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie odbyło się niezwykłe wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. W ramach projektu Muzyka naszych czasów” młodzi muzycy oraz ich nauczyciele mieli niepowtarzalną okazję zmierzyć się z wiedzą o współczesnej muzyce oraz spotkać się z samą prof. Grażyną Pstrokońską-Nawratil wybitną kompozytorką, która swoje korzenie ma właśnie w Koninie.

W konkursie wiedzy o twórczości artystki rywalizowały reprezentacje kilkunastu szkół muzycznych z całej Polski, co podkreśliło rangę wydarzenia i zainteresowanie współczesną muzyką klasyczną. Po zakończeniu zmagań wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać fascynujących opowieści prof. Pstrokońskiej-Nawratil o jej życiu, pasji i inspiracjach.

Grażyna Pstrokońska-Nawratil wraca do korzeni w Koninie

Choć prof. Grażyna Pstrokońska-Nawratil opuściła Konin jako dwuletnie dziecko, to miasto to zawsze miało dla niej szczególne znaczenie. Podczas spotkania podzieliła się wspomnieniami dźwięków, które towarzyszyły jej dzieciństwu od stukotu końskich kopyt po dzwony ratuszowego zegara.

- Choć przywieziono mnie do Konina gdy miałam 2 latka, to jest to zawsze moje miasto, z wpisanymi w pamięć dzwonami zegara ratuszowego, stukotem końskich kopyt ciągnących dorożki oraz imieniem mojego dziadka, który otrzymał je na znak uwielbienia moich pradziadków dla twórczości wielkiego Witolda Friemanna mówiła na spotkaniu Grażyna Pstrokońska-Nawratil.

Jej twórczość jest dla niej nie tylko pracą, ale przede wszystkim ogromną pasją, co wyraźnie odczuwała publiczność podczas rozmów i prezentacji. Wieczorem sala koncertowa szkoły wypełniła się dźwiękami kompozycji artystki oraz prapremierą jednej z sonat Witolda Friemanna dziadka prof. Pstrokońskiej-Nawratil.

Koncert wykonał zespół utalentowanych muzyków: Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz na fletach oraz Andrzej Jungiewicz przy fortepianie, co dodatkowo podniosło rangę wydarzenia i pozwoliło mieszkańcom Konina zanurzyć się w wyjątkowej atmosferze muzycznej podróży.

Wsparcie dla kultury w Koninie dzięki Fundacji Per Musicam i samorządom

Organizatorami tego inspirującego dnia byli Fundacja Per Musicam oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Koninie. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony samorządów województwa wielkopolskiego oraz miasta Konin. To kolejny dowód na to, że lokalne inicjatywy kulturalne mają solidne fundamenty i mogą przyciągać uwagę szerokiej publiczności.

Dla mieszkańców Konina takie wydarzenia są nie tylko okazją do obcowania ze sztuką najwyższej próby, ale także impulsem do rozwijania własnych pasji i zainteresowań muzycznych.

Według informacji z: Urząd Miejski Konin

Autor: krystian