Narodowy Dzień Pamięci o Polakach ofiarach ludobójstwa uczczony w Koninie

11 lipca w Koninie odbyły się wyjątkowe uroczystości upamiętniające ofiary tragicznych wydarzeń na Kresach Wschodnich. Po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa OUN i UPA obchodzony był jako święto państwowe, co nadało temu dniu szczególną rangę.
- Konin pamięta o bohaterach z Kresów we wspólnej modlitwie
- Władze Konina i mieszkańcy wspólnie oddali hołd ofiarom ludobójstwa
Konin pamięta o bohaterach z Kresów we wspólnej modlitwie
W kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego punktualnie o godzinie 16:00 rozpoczęła się msza święta, która zgromadziła mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych władz. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod specjalną tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944. To właśnie tam złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd tym, którzy stracili życie z powodu swojej narodowości.
Tablica została ufundowana dziesięć lat temu przez Edwarda Kloca, reprezentanta rodzin wołyńskich. Choć fundator nie mógł osobiście uczestniczyć w obchodach, jego list odczytał zastępca prezydenta Konina Witold Nowak. Wśród przemawiających znaleźli się także senator Leszek Galemba, poseł Tomasz Piotr Nowak oraz działacz Związku Inwalidów Wojennych RP Józef Srogi.
Władze Konina i mieszkańcy wspólnie oddali hołd ofiarom ludobójstwa
Reprezentacja miasta wraz z zastępcami prezydenta – Witoldem Nowakiem i Pawłem Adamowem – aktywnie uczestniczyła w uroczystościach, które miały wymiar nie tylko patriotyczny, ale i edukacyjny. „Dziękuję Państwu za obecność i za to, że wspólnie uczciliśmy pamięć naszych rodaków” – podkreślił Witold Nowak, zwracając się do zgromadzonych.
Obchody były organizowane pod patronatem prezydenta Konina oraz proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, co podkreślało ich oficjalny charakter i znaczenie dla całej społeczności.
Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci nastąpiło na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm 4 czerwca 2025 roku. Przypomina ona dramatyczne wydarzenia z lat 1939–1946, kiedy to ukraińskie formacje nacjonalistyczne dokonały masowych mordów na polskiej ludności Kresów Wschodnich, powodując śmierć ponad stu tysięcy osób oraz masową ucieczkę setek tysięcy Polaków z tych terenów.
„Męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd.”
To słowa zawarte w ustawie ustanawiającej nowe święto państwowe, które dziś nabiera szczególnego znaczenia także dla mieszkańców Konina.
Na podstawie: UM Konin
Autor: krystian