Czym jest zdolność kredytowa?

Pojęcie zdolności kredytowej jest powszechne w branży pożyczek krótkoterminowych. W aktualnych normach prawnych tylko kredytobiorca posiadający potwierdzone dochody jest w stanie uzyskać dobre warunki finansowania potrzeb konsumpcyjnych. Z czego jednak składa się zdolność kredytowa i w jaki sposób możesz prowadzić do jej optymalizacji?

Czym jest zdolność kredytowa?

To krótko mówiąc potencjał gospodarstwa domowego do regulowania zobowiązań finansowych zgodnie z umową. Banki detaliczne chcą wiedzieć, ile zarabiasz, a także ile wydajesz. Po odjęciu dochodów od realnych wydatków gospodarstwa domowego widać wyraźnie środki do przeznaczenia na ewentualną spłatę pożyczek krótkoterminowych.

Dotychczasowa historia spłat różnych rodzajów zobowiązań

Zdolność kredytowa to jednak nie wszystko. Chodzi też o wiarygodność kredytobiorcy, którą ocenia się na podstawie analizy bazy Biura Informacji Kredytowej, a także innych popularnych rejestrów. Można powiedzieć, że BIK odnosi się do zobowiązań w bankach i parabankach. Natomiast BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) to rejestr zobowiązań pozabankowych, czyli niespłacone alimenty, mandaty, rachunki za media, inne. Porządek we wskazanych bazach jest niezbędny, aby uzyskać maksymalne warunki kredytowania.

Co wpływa pozytywnie na zdolność kredytową?

Stan cywilny, co dla niektórych kredytobiorców jest zaskoczeniem wpływa na zdolność kredytową, a formalne pary (małżeństwa) charakteryzują się zwiększonym potencjałem zadłużenia krótko i długoterminowego. Wynika to po prostu z połączenia dochodów. Poza tym jeden członek rodziny w razie problemów ekonomicznych bierze odpowiedzialność za spłaty zobowiązania, co dla banków jest wręcz idealną perspektywą. Poziom dochodów netto i wydatków to podstawowy element analizy zdolności kredytowej. Jeżeli zrezygnujesz przed wzięciem pożyczki z nietypowych wydatków, dobrze zoptymalizujesz finanse jesteś w stanie podpisać efektywniejszą umowę. Uważaj poza tym na znaczące wydłużenie okresu kredytowania, a także na wybór rat. Im dłuższy kredyt krótkoterminowy, tym więcej płacisz (do potwierdzenia wystarczy prosty kalkulator pożyczkowy). Najlepsze pod względem ekonomicznym raty to raty malejące, a nie stałe.

Zdolność kredytowa to inwestycja

Tak naprawdę pozytywna zdolność kredytowa to solidna inwestycja, która stanowi alternatywę dla oszczędzania. Po prostu przy stabilnych zarobkach szybciej sięgniesz po pożyczkę krótkoterminową w razie wystąpienia kryzysów ekonomicznych. Pamiętaj, że wysokie dochody to jedno, ale chodzi też o strukturę wydatków gospodarstwa domowego.

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o pożyczkach krótkoterminowych - wejdź na stronę www.centrumpozyczek24h.pl i zobacz opinie i rankingi.