Sprzęt do telekonferencji umożliwia wykonywanie połączeń grupowych, dzięki czemu uczestnicy mogą się ze sobą porozumieć na tym samym poziomie, co podczas stacjonarnych spotkań firmowych. Co wchodzi w jego skład, jakie są możliwości nowoczesnych urządzeń oraz czym kierować się podczas wyboru?

Sprzęt do telekonferencji – wysoka jakość dźwięku podczas połączeń telefonicznych

Spotkania firmowe nie zawsze są łatwe do zorganizowania – szczególnie, jeśli przedsiębiorstwo posiada oddziały w różnych miastach. W takich przypadkach ustalenie wspólnego, pasującego wszystkim uczestnikom terminu przyjazdu może być trudne. Dla firmy jest to również obciążenie finansowe, często wymaga bowiem zapewnienia noclegu osobom przyjeżdżającym z daleka. Znacznym ułatwieniem i oszczędnością jest inwestycja w sprzęt do telekonferencji. . Są to nowoczesne urządzenia, które umożliwiają wykonanie grupowych połączeń telefonicznych i swobodną rozmowę ze wszystkimi uczestnikami spotkania, nawet, jeśli znajdują się w odległych miastach.

Na sprzęt telekonferencyjny składają się głównie specjalne modele telefonów, zestawy głośnomówiące oraz dodatkowe głośniki i mikrofony, jakie wykorzystuje się do wyposażenia sali spotkań. Ich głównym zadaniem jest przekazanie dźwięku w idealnej jakości podczas połączenia telefonicznego oraz zapewnienie wszystkim uczestnikom możliwości swobodnej konwersacji. Warto wziąć pod uwagę profesjonalne wyposażenie, proponowane przez renomowanych producentów, odznacza się ono bowiem najwyższą jakością przekazywanego dźwięku oraz nowoczesnymi funkcjami, które ułatwiają przeprowadzenie telekonferencji nawet w przypadku dużej liczby uczestników.

Telefony konferencyjne, czyli podstawa sprzętu do telekonferencji

Sprzęt do telekonferencji opiera się głównie na specjalnych modelach telefonów, stworzonych właśnie na potrzeby spotkań biznesowych na odległość. Nie posiadają one słuchawek, a jedynie jednostkę centralną, wyposażoną w panel sterowania, głośniki oraz mikrofony wysokiej jakości. Zazwyczaj umieszcza się je w centralnym miejscu sali, gdzie odbywa się spotkanie firmowe, np. na stole konferencyjnym – dzięki temu zbierają i przekazują dźwięk od wszystkich uczestników, zgromadzonych w danym pomieszczeniu.

Telefony konferencyjne zazwyczaj posiadają zasięg do kilku metrów, pozwalając na rozmowę nawet kilkunastu osobom równocześnie. Można jednak zwiększyć ich możliwości, łącząc je ze specjalnymi głośnikami i mikrofonami, poszerzającymi zasięg urządzenia. Dzięki takim możliwościom, z łatwością można przystosować nawet dużą salę do danego spotkania. Dodatkowym ułatwieniem jest także opcja połączenia telefonu z systemem nagłośnienia, obecnym już na sali.

Nowoczesne urządzenia tego typu zapewniają bardzo wysoką jakość dźwięku podczas połączenia – wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak redukcja szumów i zakłóceń czy szerokopasmowy dźwięk o wysokiej częstotliwości. Pozwala to na przekaz głosu bez zniekształceń i umożliwia pełne zrozumienie osób znajdujących się po drugiej linii. Sprzęt do telekonferencji zapewnia doskonałe warunki grupowej rozmowy w takim samym standardzie, jak w przypadku spotkań stacjonarnych.

Telefony konferencyjne posiadają również wiele przydatnych opcji, które ułatwiają korzystanie z tych urządzeń. Można tworzyć na nich listy kontaktów lub personalizować ustawienia na każdym przypisanym do urządzenia koncie. Umożliwiają szybkie wybieranie numerów oraz realizację wymaganych połączeń za pomocą jednego przycisku. Posiadają też takie funkcje, jak przycisk „mute”, który pozwala chwilowo wyciszyć rozmowę.

Jaki sprzęt do telekonferencji wybrać?

Decydując się na telefony konferencyjne, dedykowane im głośniki i mikrofony lub sprzęt głośnomówiący, warto wybierać urządzenia dostępne w specjalistycznych sklepach z wyposażeniem teleinformatycznym. Można mieć w takim przypadku pewność, że są to urządzenia spełniające najwyższe standardy, gwarantujące świetną jakość dźwięku podczas połączeń telefonicznych.

Spotkania biznesowe na odległość