Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Konin

Obecnie zachorowanie na nowotwory jest coraz większe. Jednym z nowotworów, który dotyka tylko kobiety, jest nowotwór jajników. Aby jak najszybciej zdiagnozować tę chorobę należy się często badać. Jednym z badań, których warto się podjąć jest wykonanie markerów nowotworowych jajnika.

Rak jajników a liczby

Niestety, rak jajników, jako choroba, znajduje się bardzo wysoko w rankingu najczęściej powodujących śmierć chorób u kobiet. Nowotwór tych narządów znajduje się na 4 miejscu! Jednak, gdyby był on szybciej wykrywany, śmiertelność na raka jajnika na pewno uległaby zmniejszeniu. Tymczasem, ponad 70% pacjentek, u których rozpoznaje się nowotwór, znajdują się w II lub nawet IV (a wiec ostatnim) stopniu choroby. Markery nowotworowe jajnika są badanie, które pozwalają na szybkie wykrycie tej podstępnej choroby. Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzać te badania.

Markery nowotworowe jajnika – diagnoza nade wszystko

Gdyby diagnoza nowotworów była szybsza niż obecnie, można by było znacznie zminimalizować zarówno śmiertelność, jak i negatywne skutki choroby. Badanie markerów nowotworowych jajnika http://premium-medical.pl/aktualnosci/badanie-markery-nowotworowe-jajnika to jedno z badań, które może uratować życie!

Inna nazwą badania markerów nowotworowych jajnika jest CA 125. Badanie to wykonuje się, aby dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z rakiem, ale również podczas trwania leczenia nowotworów. Wtedy badanie to jest konieczne, aby określić, czy leczenie przynosi skutku, a stężenie niechcianych substancji spada. Zmniejszenie się antygenu jest oznaka, że wdrożone leczenie działa. Jaki jest prawidłowy wynik? Przyjmuje się, że nie powinien być on wyższy niż 35 U/ml. Jednak, nie należy wpadać w panikę, żeli okaże się, że stężenie antygenu jest wyższe. Pamiętajmy, że osobom uprawioną do interpretacji wyników jest wyłącznie lekarz i to do niego powinniśmy się udać z wynikami badań.

Podwyższony poziom markerów nowotworowych jajnika nie musi świadczyć o raku tego narządu. Może być jednak znakiem, że z innymi organami dzieje się coś niedobrego. Podwyższone CA 125 może świadczyć o zapaleniu osierdzia, trzustki, o cukrzycy, chorobach wątroby i wielu innych problemach. Znalezienie przyczyny podwyższonego CA 125 często nie jest łatwe, jednak koniecznie należy podjąć ten wysiłek. Dzięki temu można zareagować szybko, mając pewność, że robi się wszystko co tylko możliwe, aby zachować zdrowie swojego ciała.

Markery nowotworowe jajnika – czy należy się go bać?

Wiele kobiet rezygnuje z wykonywania badań z powodu strachu i wstydu. Tymczasem, wiele badań, które związane są z ginekologią, wykonuje się z krwi pacjentki. Podobnie jest z markerami nowotworowymi jajnika. Wystarczy zgłosić się na pobranie krwi, które trwa zaledwie kilka chwil i cierpliwie czekać na wyniki. Wyniki powinien zobaczyć lekarz. Należy pamiętać o tym, że podwyższone wyniki mogą oznaczać ze w organizmie rozwijają się różne choroby. Jeżeli, w przypadku niekorzystnych wyników, wykluczony zostanie nowotwór jajnika, należy szukać innych przyczyn podwyższenia wyników. Zdarza się, że droga do zdiagnozowania jest długa, warto jednak ją przebyć.

Nikt nie chce chorować. Choroby dezorganizują codzienne życie i są powodem do wielu zmartwień. Jeszcze trudniej jest, kiedy choroba jest bardzo poważna, a jej wyleczenie trudne. Dlatego tak ważne jest, aby często wykonywać badania kontrolne, które poinformują lekarza, czy w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Markery nowotworowe jajnika to jedno z takich badań, które mogą dać jasny sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Wcześnie wykryty nowotwór jajnika jest możliwy do wyeliminowania, a leczenie nie jest znacznie łatwiejsze i krótsze, a przede wszystkim nie tak wyczerpujące dla pacjentki, jak leczenie już zaawansowanego nowotworu.

Markery nowotworowe jajnika – co to jest?