Czy warto wziąć fiata w leasing? – 4 dowody na słuszność tego rozwiązania

Ciężko nie zgodzić się z faktem, że leasing operacyjny to najbardziej atrakcyjna metoda finansowania różnych inwestycji dla firmy. Przedsiębiorca ma szansę zniwelować koszty, które dotyczą zakupu pojazdu. Co jednak sprawia, że leasing jest aż tak opłacalny? Postaramy się wyłonić 4 główne aspekty, dowodzące tej racji.

Zanim odwiedzimy salon Fiata, Renault, Mazdy czy jakikolwiek inny i wyłożymy sporą ilość gotówki, warto pochylić się nad opcjami bardziej korzystnymi. Tutaj bez znaczenia jest to, czy potrzebne jest nam auto dostawcze, osobowe, czy interesuje nas Volvo, Volkswagen czy Fiat leasing w Arval umożliwi nam wybór takiej oferty, która z pewnością wpisze się w nasze oczekiwania.

1. Możliwość rozliczenia wydatków w kosztach

Stawiając na leasing, możemy znacznie obniżyć swoje podatkowe zobowiązania. Do kosztów można zaliczyć te wydatki, które w jakikolwiek sposób dotyczą leasingowanego pojazdu. Wygląda to bliźniaczo jak w sytuacji, kiedy samochód wprowadzany jest do firmowego majątku. Oznacza to, że nie mamy tu do czynienia z jakimikolwiek kwotowymi ograniczeniami, jak dzieje się to w wypadku „kilometrówki”.

Zaleta wypływająca z możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodów, staje się szczególnie istotna, kiedy wahamy się między leasingiem samochodowym, a kredytem. W wypadku leasingu, koszt stanowi pełna leasingowa rata, zaś w kredycie to odsetki są kosztem. Nie ma możliwości bezpośredniego rozliczenia kapitału w kosztach – można tego dokonać posługując się odpisami amortyzacyjnymi.

2. Korzystne warunki, nawet przy bardzo drogich autach

Co ciekawe, leasing jest bardzo atrakcyjnym wyjściem, jeżeli planujemy pozyskanie pojazdu, którego wartość jest większa niż 80 tysięcy złotych. Skąd taka zależność? Szczególnie dlatego, że w wypadku kredytu, przedsiębiorca ma możliwość amortyzacji pojazdu wyłącznie do 20 tysięcy euro. Nie da się ująć w kosztach nadwyżki tej kwoty. Leasing takiego ograniczenia nie posiada. Raty leasingowe wliczane są do kosztów uzyskania przychodów, bez względu na to jak bardzo są one wysokie.

3. Prędzej otrzymamy leasing niż kredyt

Firmy leasingowe są o wiele bardziej elastyczne niż banki, jeżeli chodzi o udzielanie dofinansowań. To z pewnością przemawia do przedsiębiorców, ale też do tych, który liczą na leasing dla osób prywatnych. To także doskonałe wyjście dla tych firm, które dopiero rozpoczynają swoja działalność.

Krótko mówiąc, pozyskanie samochodu za pomocą leasingu jest łatwiejsze. Leasingodawcy nie zwracają szczególnej uwagi na to, jak długo firma funkcjonuje. Banki działają nieco inaczej, bardzo często stawiają wiele warunków i wspierają jedynie przedsiębiorstwa, które mają już określony staż. Niekiedy wymagane są przynajmniej dwa lata działalności.

Należy jednak skrupulatnie analizować dostępne dla nas oferty, ponieważ niektóre mogą znacznie różnić się od schematu, który opisany został wyżej. Konsekwencje mogą być różne. Niekiedy bank nie będzie aż tak bardzo zwracał uwagi na staż przedsiębiorstwa, przy czym warunki kredytu będą o wiele gorsze. Tutaj warto pochylić się nad różnymi praktycznymi narzędziami, jak np. kalkulator leasingowy.

4. O wiele mniej formalności…

Najczęściej wystarczą tylko rejestrowe dokumenty firmy i opłata wstępna. Decyzja dotycząca udzielenia leasingu zapada bardzo szybko, czasami poznamy ją już tego samego dnia, w którym złożyliśmy wniosek.

W wypadku kredytu, możemy oczekiwać nawet kilka dni. Jeżeli transakcja okaże się skomplikowana, czas ten wydłuży się dodatkowo. Co więcej, to po stronie leasingodawcy leży obowiązek wypełnienia formalności związanych z zakupem i rejestracją samochodu.