Zasadniczo fotowoltaika to inaczej system solarny, który wykorzystuje bezpłatną i nieograniczoną ilość dostępnej energii słonecznej do przekształcenia jej w inną formę energii. Ta forma wytwarzania energii jest zatem uważana za niezwykle ekonomiczną i szczególnie przyjazną dla środowiska. Nie są tutaj uwalniane żadne szkodliwe substancje ani zużywane zasoby naturalne. Dzięki temu fotowoltaika wydaje się być bardzo przyszłościowym systemem wytwarzania energii.
Jak pozyskać energię elektryczną ze słońca?
Fotowoltaika to zamiana energii słonecznej na elektryczną. W systemie fotowoltaicznym stosowane są tak zwane moduły słoneczne lub moduły fotowoltaiczne. Instalacje słoneczne są zazwyczaj montowane na dachu domu. Kąt, orientacja i wielkość dachu domu, jak również nośność budynku są kryteriami określającymi stopień, w jakim dom nadaje się do instalacji takiego systemu solarnego. Podczas instalacji systemu należy również wziąć pod uwagę potencjalne zacienienie dach powstające przez drzewa lub sąsiednie budynki o określonej porze dnia. Jednakże warunki zewnętrzne, takie jak warunki pogodowe lub pora roku, również mają wpływ na wydajność systemu. Zwłaszcza w obszarach o wielogodzinnym nasłonecznieniu, fotowoltaika jest bardzo efektywnym systemem wytwarzania energii.
Co zyskujemy dzięki fotowoltaice?
Systemy fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na prąd stały, który jest z kolei przekształcany przez falownik na prąd zmienny. Fotowoltaika służą do wytwarzania energii elektrycznej na małą skalę lub dla gospodarstw domowych. Ta energia elektryczna może być następnie wykorzystana do użytku osobistego, np. do obsługi urządzeń elektrycznych lub domowych, albo może być wprowadzona do publicznej sieci energetycznej. Taryfa gwarantowana jest regulowana przez ustawę o odnawialnych źródłach energii.
Czy fotowoltaika się opłaca?
O tym, czy fotowoltaika jest opłacalna dla właścicieli domów, należy decydować indywidualnie. Większe bezpieczeństwo finansowe zapewnia taryfa gwarantowana dla systemów fotowoltaicznych. Amortyzacja systemu jest zazwyczaj również szybka w stosunku do innych sposobów pozyskiwania energii. Jednak system fotowoltaiczny jest szczególnie opłacalny, jeśli nasze gospodarstwo domowe zużywa wyjątkowo dużo energii elektrycznej. Warto także zauważyć, że nadwyżka energii słonecznej może zostać zmagazynowana. Oznacza to, że energia słoneczna może być wykorzystywana również przy złej pogodzie. Z drugiej strony, rentowność systemu solarnego zależy w większym stopniu od rozwoju cen ropy i gazu na rynku. Oprócz tego za systemami fotowoltaicznymi kryje się zaawansowana technologia. Niemniej jednak są one na ogół łatwe do zainstalowania. Dla systemów fotowoltaicznych dostępne są zazwyczaj moduły prefabrykowane, które można stosunkowo szybko i łatwo zamontować na dachu. Można także uzyskać dotacja na zakup i instalację systemu. Tylko w przypadku systemów fotowoltaicznych istnieje stała dotacja, dzięki czemu nie będzie trzeba wcale ponosić tak dużych kosztów montowania.
Dodatkowe informacje
Sprawdź więcej informacji, zobacz panele fotowoltaiczne Bydgoszcz i dowiedz się, dlaczego korzystanie z fotowoltaiki jest opłacalne