Jaki ma być koniński rynek? Odpowiedzi na to pytanie, podczas czwartkowych konsultacji #WeźsięzaRynek, szukało kilkadziesiąt osób, wśród nich: lokalni architekci, urbaniści, specjaliści w dziedzinie ochrony zabytków, wizjonerzy oraz osoby po prostu interesujące się konińską Starówką.

Celem spotkania było znalezienie rozwiązań, które pozwolą stworzyć przyjazną przestrzeń dla każdego: mieszkańców, turystów, kultury, biznesu, właścicieli i najemców kamienic.

- Zaprosiłam gości do spojrzenia na plac Wolności z szerszej perspektywy, Dobra aranżacja płyty rynku, przywrócenie jej dla mieszkańców, turystów i stworzenie warunków dla rozwoju biznesu, historycznego centrum miasta, przyczyni się do rozwoju całego układu Starówki. Dotknę jeszcze wątków klimatycznych, gdzie w  letnich miesiącach plac Wolności staje się „wyspą ciepła, suszy” oraz parkingiem, zupełnie nieprzyjaznym miejscem dla człowieka – wyjaśnia kierownik Wydziału Urbanistyki i Architektury Joanna Olczak. – Konsultacje przyniosły ciekawe wnioski – a potrzeby mieszkańców określiły kierunki zmian. Uczestnicy chcieli na rynku kontaktu z wodą, zielenią, zacienionych miejsc, gastronomii, gdzie mogą usiąść i odpocząć. Bardzo ciekawym pomysłem było ustawienie na rynku małej, mobilnej sceny do organizowania kameralnych wydarzeń muzycznych – tłumaczy Joanna Olczak.

Wydział Urbanistyki i Architektury planuje kolejne spotkania dotyczą innych części miasta. Rozpoczynamy cykl konsultacji tematycznych. Wygląd rynku był pierwszym  z podjętych tematów. Konsultacje dotyczyły organizacji układu komunikacyjnego na Starówce oraz przebiegu przyszłych szlaków turystycznych.

- Spotkanie było bardzo udane. Dziękuję Wydziałowi Urbanistyki i Architektury za kilka miesięcy pracy nad propozycjami. Przed zaprezentowaniem zostały one uzgodnione z konserwatorem zabytków, co nie było proste – wyjaśnia zastępca prezydenta Konina ds. gospodarczych Paweł Adamów.

W najbliższych tygodniach wydział opracuje zebrany materiał i zorganizuje spotkanie techniczne, podczas którego fachowcy od strony praktycznej sprawdzą zaproponowane rozwiązania. 

Konsultacje to kolejny etap rewitalizacji Starówki. Wcześniej wykonane zostało otoczenie Konińskiego Słupa Drogowego. Ruszyliśmy z dwoma dużymi projektami mieszkaniowymi realizowanymi przez MTBS, objęliśmy wsparciem doradczym i promocyjnym lokale gastronomiczne na Starówce, zwolniliśmy z podatku od nieruchomości właścicieli, którzy odnowią fasady budynków na Starówce, zrewitalizowaliśmy dwa podwórka komunalne, opracowaliśmy dokumentację na Dom Zemełki (aplikujemy o środki) oraz na budynek dawnego sądu, zmniejszyliśmy wysokość opłat za ogródki gastronomiczne na bulwarze. Z bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców spotkał się zakup świątecznych ozdób na placu Wolności – to projekt zrealizowany w ramach Konińskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

#WeźsięzaRynek – serce Konina