Praca na magazynie nie jednokrotnie jest bardzo wymagająca i ciężka, szczególnie gdy przychodzi do prac na wysokościach. Wiele magazynów, by zaoszczędzić miejsce oraz mieć większe możliwości zatowarowania korzysta z rozwiązania, jakim jest lokowanie towarów wzwyż zamiast na szerokości w jednym poziomie jedynie. Na pomoc w takim przypadku przychodzą odpowiednie wózki magazynowe, które pozwalają na podnoszenie ładunków, np. podnośnik nożycowy. Oczywiście do pracy w magazynach najczęściej wykorzystuje się wózek paletowy, ale zwykły paleciak w przeciwieństwie do sztaplarki nie radzi sobie z wysokościami - zwyczajnie nie ma takich możliwości wysięgu.

Wózek ręczny

Najpopularniejszym modelem wózka magazynowego jest wózek paleciak. Jest to stosunkowo tani, prosty pod kątem budowy i jednocześnie funkcjonalny. Najczęściej spotykany jest wózek do beczek albo wózek schodowy, które możemy kojarzyć z branży spożywczej, gastronomicznej czy dostawczej. Na pewno każdy z nas widział kiedyś dostawcę w barze czy kawiarni, który wchodzi z takim wózkiem z keglem lub towarem spożywczym. Bardziej zaawansowane względem tego są wózki paletowe ręczne, których używa się do transportowania towaru wewnątrz magazynu oraz dostaw hurtowych. Taki paleciak ręczny osiągać może udźwig nawet do 3,5 tony. Najczęściej paleciak z wagą ma jedynie do 20 cm wysokości (możliwość uniesienia płyty z towarem), chociaż zdarzają się specjalne modele o zwiększonych zasięgu ( do 1, 6 m nawet). Wózek ręczny jednak nie jest stworzony do dużych wysokości czy ogromnych ciężarów.

Podesty jednonożycowe

Podnośniki nożycowe w przeciwieństwie do wózka paletowego ręcznego radzą sobie świetnie z ciężarami i wysokościami. Podstawową wersją wózków platformowych z podnośnikiem są te o jednej parze dźwigników nożycowych. Mogą one osiągać najczęściej do około 1 000 kg udźwigu oraz wysięgu między 0,6 m i 1,8 m. Mogą być wyposażone w wagę do palet oraz system wspomagania jazdy jako wózki elektryczne czy blokadę podnoszenia towaru (przydaje się, gdy chcemy chronić wózek platformowy przed unoszeniem zbyt dużego obciążenia).

Podesty dwu i trzynożycowe

Drugim i trzecim najpopularniejszym modelem wózka podnośnikowego jest ten z kolejno dwoma i trzema parami dźwigników nożycowych. Dzięki większej ilości dźwigników platforma jest stabilniejsza i wytrzymalsza oraz ma zwiększone możliwości, o jakich wózki paletowe może zapomnieć. Taki model może unosić do 3 ton na wysokość 4,5 metra na platformie o wymiarach 2,5m na 1,3m.

W zależności od celów, do jakich będziemy używać wózka powinniśmy dobrać jego rodzaj. Jeżeli mamy zamiar podnosić ciężki towar to wybierzemy podnośnik nożycowy. Z kolei, gdy zależy nam tylko na przewiezieniu towaru w łatwiejszy sposób to postawimy na wózek paletowy z wagą, przemieszczający się na specjalnych rolkach transportowych do maszyn. W innym jeszcze przypadku, gdy przyjdzie nam przenosić na przykład szafę na narzędzia użyjemy żurawia warsztatowego. Szeroki wybór paleciaków daje możliwość dopasowanie do potrzeb firmy.

Wózki do prac magazynowych na każdą okazję