Ogrzewanie budynków może przybierać różne formy. Istnieje kilkadziesiąt systemów grzewczych, różniących się rodzajem paliwa, konstrukcją i umiejscowieniem nagrzewnic, sposobem dystrybucji ciepła do pomieszczeń, mocą grzewczą, zapotrzebowaniem na spaliny, sposobem eksploatacji i tankowania itp. Dla ogrzewania budynków ważne jest stosowanie innowacyjnych technologii, takich jakie wykorzystuje piec z płaszczem wodnym, który ma na celu zapewnienia domownikom odczuwania komfortu termicznego.
Piec z płaszczem wodnym – zalety jego zastosowania
Piece z płaszczem wodnym mają następujące zalety:
- Dobra pojemność cieplna. Piece tego typu wyróżniają się dobrą wydajnością, ponieważ ogrzewanie odbywa się tutaj za pomocą wody i podłączania takiego urządzenia grzewczego do chłodziwa.
- Ponadto taki zasób jak woda jest niedrogi i zawsze można go podłączyć i wykorzystać do ogrzewania. Ponadto łatwo się przesuwa i krąży w chłodziwie, dzięki czemu takie ogrzewanie można wprowadzić nawet w pomieszczeniach o niekonwencjonalnym układzie lub niewielkich gabarytach.
- Nadaje się do ciągłego ogrzewania. Dzięki temu, że woda nieustannie przepływa przez chłodziwo, nie zamarznie ona nawet przy ujemnych temperaturach, a co za tym idzie można codziennie ogrzewać dom i używać pieca z płaszczem wodnym, jako głównego źródła ogrzewania.
- Jeśli przez jakiś czas domownicy będą nieobecni w domu, zimą wodę z chłodziwa można po prostu spuścić i nie zamarznie, a działanie takiego pieca nie spowoduje problemów w przyszłości.
- Piece z płaszczem wodnym z zewnątrz przypominają proste urządzenia grzewcze na paliwo stałe.Takie paleniska są podłączone do istniejącej komunikacji w domu i są ogrzewane wodą, która nieustannie przemieszcza się rurami i przepływa z jednego pomieszczenia do drugiego.
Piece z płaszczem wodnym są wykonane z materiałów takich jak stal lub żeliwo. Stal to lżejszy i tańszy materiał, który szybko się nagrzewa, a także szybko schładza. Żeliwo, cięższe i trwalsze. Jednak piece żeliwne nagrzewają się dłużej, ale po nagrzaniu będą oddawać ciepło nawet po całkowitym wypaleniu i zgaśnięciu ognia w palenisku.
Co trzeba wziąć pod uwagę wybierając piec z płaszczem wodnym?
Moc jest wskaźnikiem uważanym za jeden z najważniejszych i należy na niego zwrócić szczególną uwagę. Moc jednostki grzewczej powinna wystarczyć do pełnego ogrzania każdego pomieszczenia w domu. Ponadto piec i jego wskaźniki można dobrać biorąc pod uwagę jego dalsze wykorzystanie, jako dodatkowego źródła ogrzewania. Jeśli chodzi o moc pieców z płaszczem wodnym tutaj wszystko jest indywidualne. Wskaźnik mocy może zmieniać się od 4 do 25 kW. Ważnym kryterium wyboru jest również sprawność konstrukcji grzewczej.
Jeśli chodzi o rozmiar prawie wszystkie nowoczesne modele są małe i dlatego nie zajmują dużo miejsca. W przypadku wyboru miejsca do instalacji, należy zdecydować się na pomieszczenie, na podstawie powierzchni i jego układu wybierając piec o odpowiednich wymiarach i parametrach. Najwygodniejszym sposobem jest wydzielenie osobnego pomieszczenia. Najbardziej optymalnym miejscem dla pieca z płaszczem wodnym jest obszar przy ścianie. A we wnętrzu małego pokoju najlepiej zainstalować wiszący piec lub narożny, który nie zajmie dużo miejsca.