Z żalem przyjęliśmy informację o niespodziewanej śmierci wieloletniego pracownika Muzeum Okręgowego w Koninie, autora wielu wystaw i publikacji związanych z dziejami Ziemi Konińskiej - Janusza Gulczyńskiego. O jego śmierci poinformowało dziś muzeum.

Janusz Gulczyński od blisko czterech dekad był częścią muzealnego zespołu. - Swoją pracę wykonywał z niezmienną pasją i zaangażowaniem. Jego drobiazgowość i skrupulatność w wykonywaniu powierzonych zadań stała się wśród pracowników wręcz przysłowiowa. Zbiory podległego mu Działu Historycznego otaczał troskliwą opieką, jednocześnie dbając o rozbudowę kolekcji – czytamy na stronie Muzeum Okręgowego w Koninie.

Jak zaznaczają pracownicy muzeum: Janusz Gulczyński był autorem kilkudziesięciu wystaw oraz licznych publikacji związanych z dziejami Ziemi Konińskiej. Zajmował się również tematyką judaistyczną, której poświęcił szereg wystaw i wydawnictw. Tymi działaniami bezpośrednio wspierał upowszechnianie wiedzy o Zagładzie oraz dziejach społeczności żydowskiej w regionie konińskim. Od lat współpracując z miejscowymi kolekcjonerami, wspierał i ukierunkowywał ich pasje w kolejnych odsłonach projektu „Kolekcjonerzy i hobbyści”. Niezwykle ważnym aspektem pracy Janusza Gulczyńskiego było założenie i prowadzenie Archiwum „Solidarności” – zabytków historycznych związanych z tym związkiem, ale także i innymi organizacjami niezależnymi. W pamięci koninian zapisze się nie tylko jako regionalista i niestrudzony badacz historii, ale również poeta. Wyróżniany i nagradzany w wielu lokalnych i ogólnopolskich konkursach literackich, o swojej relacji z liryką w 2017 roku mówił: „…w ostatecznych chwilach, kiedy nie można już zrobić nic więcej, wtedy piszę poezję”.

Rodzinie i bliskim Zmarłego składamy wyrazy współczucia.

(Artykuł i zdjęcie - Muzeum Okręgowe w Koninie)