Odzież ochronna i robocza - różnice, zastosowanie

Zadaniem każdego właściciela firmy jest zapewnienie swoim pracownikom bezpieczeństwa podczas pracy oraz odpowiednich warunków do jej wykonywania. Ważnym jest, by załoga posiadała prawidłowo dostosowane ubranie robocze oraz środki i narzędzia wykonawcze. Musi również znać zasady BHP oraz zachowania w razie pożaru czy innej katastrofy. W jaki sposób wyposażyć każdego pracownika? Czym jest strój roboczy a czym odzież ochronna? W jakim celu się je stosuje? Skąd pozyskać tego rodzaju ubrania?

Wyposażenie pracowników - strój roboczy i ochronny

Podstawą przyjęcia pracownika do swojej firmy, jest zapewnienie mu odpowiedniego ekwipunku w postaci ubioru roboczego. W zależności od panujących warunków, jak i charakteru wykonywanej pracy, odzież ta może stanowić jedynie ochronę przez zabrudzeniem lub zniszczeniem, jak również chronić przed uszkodzeniem ciała.

Tym właśnie zasadniczo różni się odzież ochronna od roboczej. Pierwsza z nich zazwyczaj pełni dużo ważniejszą rolę. Jej zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka powstawania różnego rodzaju urazów oraz kontuzji. Druga z nich zazwyczaj jest elementem, który stosuje się w celu ochrony własnego ubrania.

Odzież robocza

Ubranie robocze wykorzystywane jest w celu zapewnienia reżimu sanitarnego. Ubrania te mają chronić przez zabrudzeniem zalaniem czy zniszczeniem wierzchniego odzienia lub ciała. Wyposażania są w nią najczęściej pracownicy, których specyfika wykonywanych działań nie zagraża zdrowiu lub życiu. Tego rodzaju strój dedykowany jest przede wszystkim pracownikom z branży: gastronomicznej, handlowej, sprzątającej, usługowej, itp.

W skład tego rodzaju wyposażenia wchodzą m.in. spodnie, buty, bluzki, bluzy, kurtki, czapki, rękawiczki i inne.

Odzież ochronna

W przeciwieństwie do omawianych powyżej akcesoriów - odzież ochronna jest pewną formą zabezpieczania pracownika przed wypadkami lub niepożądanymi zdarzeniami. Jej zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka powstania jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu lub życiu pracownika. Wykorzystywana jest w trudnych warunkach pracy, oraz tam gdzie istnieje ryzyko przebicia, przekłucia, przywalenia czy kontaktu z niebezpiecznymi substancjami.

Stosowana jest w wielu zawodach, takich jak: służby specjalne, straż pożarna, medycyna, budowlanka, produkcja, prace wysokościowe, itp.

Cechy odzieży roboczej i ochronnej

Pomimo różnic, które zostały wyjawione na temat obu rodzajów strojów pracowniczych, każdy z nich powinien posiadać wspólne cechy. Tego rodzaju ekwipunek powinien być wygodny, odpowiednio dobrany pod względem rozmiaru, wykonany z najwyższej jakości materiałów oraz nie może ograniczać ruchów. Ponadto strój ochronny musi posiadać odpowiednie atesty oraz chronić przed szczególnymi warunkami pracy. Materiały z których wykonywane są ubrania ochronne powinny mieć właściwości:

  • ognioodporne,
  • wodoodporne,
  • trwałe na uszkodzenia, rozdarcia czy przetarcia,
  • odporne na różnego rodzaju gazy i substancje szkodliwe,
  • odporne na niską temperaturę, itp.

Odpowiedni ekwipunek oferuje profesjonalna hurtownia BHP Nawigator, która dzięki swojemu doświadczeniu pomoże w doborze wyposażenia pracownika każdej branży. Strój będzie wygodny, bezpieczny, estetyczny i trwały.