Nowością jubileuszowej edycji DEBIUTów będzie pokaz filmów europejskich, który organizujemy przy współpracy z siecią kin Europa Cinemas.
W ramach Dnia Kina Europejskiego zaprezentujemy podczas DEBIUTów pięć filmów europejskich, w tym jeden polski dokument, którego reżyserem jest Zdzisław Siwik.
Pokazy filmów europejskich otworzy projekcja filmu ,,Supervova” w reżyserii Harrego Macqueena (Wielka Brytania). Na seans zapraszamy w sobotę 20 listopada o godz. 20.00.
Opis filmu
https://bit.ly/3EdkSLL
W niedzielę, 21 listopada, na ekranie Kina Centrum o godz. 14.00 zobaczymy holenderską produkcję ,,Lekki jak piórko” w reżyserii Rosanne Pel. Ciekawostką jest fakt, że aktorami w tym filmie są mieszkańcy gminy Rzgów. Z nimi właśnie spotkamy się po projekcji filmu.
O godz. 16.00 zapraszamy na pokaz i spotkanie z twórcami filmu ,,Alternatywa bez adresu” w reżyserii naszego kolegi Zdzisława Siwika.
Film przybliża postacie Joanny Gogulskiej i Sebastiana Kamionki z Turku. Artystyczny duet, który całe życie prywatne i zawodowe poświęcił twórczości artystycznej i edukacji połączonej z działaniami ekologicznymi, dzieląc się nią z lokalną społecznością. Ich ostatnim dziełem jest przekształcenie dawnej stacji benzynowej Nadleśnictwa Turek w alternatywne centrum kultury. Jak poradzili sobie ze swoją misją w trakcie pandemii COVID-19?
Na pokazy filmów ,,Lekki jak piórko” oraz ,,Alternatywa bez adresu” wstęp wolny.
O godz. 17.45 obejrzymy wspólnie gruziński film ,,Początek” (tytuł oryginalny Dasatskisi). Zrealizowany w ograniczającym ekranową przestrzeń formacie 1:33 film umiejętnie wykorzystuje napięcie między tym, co w kadrze, a tym, co poza nim – i chodzi tu zarówno o ludzkie, jak i boskie interwencje. Dea Kulumbegashvili umieściła akcję swojego debiutu w odizolowanej gruzińskiej wsi. Jego bohaterkę zamyka w czterech ścianach domu, w których kobietę dodatkowo ograniczają reguły życia religijnego, co potęguje wrażenie alienacji i obcości. Jakby tego było mało, Yana jest żoną lidera tutejszej wspólnoty Świadków Jehowy, odrzucanej i prześladowanej mniejszości (choć jej członkowie stąd pochodzą).
O godz. 20.00 zapraszamy na Film ,,Wolka”. Pokaz tego ostatniego filmu będzie hołdem dla zmarłego w tym roku islandzkiego filmowca Árni Ólafur Ásgeirssona. Reżyser niestety nie doczekał premiery filmu.
Lekki jak piórko
Pokaz specjalny w ramach Kina Europejskiego (Holandia), 1h 26min
21 listopada, godz. 14.00
Po projekcji spotkanie z polską ekipą filmu
Film „Light as feathers” („Lekki jak piórko”) opowiada o trudnej miłości nastolatków oraz przezwyciężaniu problemów w relacjach z dorosłymi. Występują w nim sami aktorzy-amatorzy. Producentem projektu jest Agencja Filmowa „Family Affair Films” z siedzibą w Amsterdamie. Zespół reżyserski tworzą: Rosanne Pel, Aafke Beernink oraz Robert Woźniak z Osieczy koło Konina. Środki finansowe na realizację projektu pochodzą z Holenderskiego Instytutu Filmowego.
Reżyseria i scenariusz: Rosanne Pel.
Gatunek: dramat. Produkcja: Holandia. Premiera: 8 września 2018 (świat)
Alternatywa bez adresu
Pokaz specjalny w ramach Kina Europejskiego (Polska), 25min
21 listopada, godz. 16,30
Po projekcji spotkanie z twórcami filmu
Film przybliża postacie Joanny Gogulskiej i Sebastiana Kamionki z Turku. Artystyczny duet, który całe życie prywatne i zawodowe poświęcił twórczości artystycznej i edukacji połączonej z działaniami ekologicznymi, dzieląc się nią z lokalną społecznością. Ich ostatnim dziełem jest przekształcenie dawnej stacji benzynowej Nadleśnictwa Turek w alternatywne centrum kultury. Jak poradzili sobie ze swoją misją w trakcie pandemii COVID-19?
Reżyseria: Zdzisław Siwik
Początek
Debiut 2021. Pokaz w ramach Kina Europejskiego, Gruzja 2h 5min
21 listopada, godz. 17.45
W 2021 roku film był oficjalnym kandydatem Gruzji do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
Zrealizowany w ograniczającym ekranową przestrzeń formacie 1:33 Początek umiejętnie wykorzystuje napięcie między tym, co w kadrze, a tym, co poza nim – i chodzi tu zarówno o ludzkie, jak i boskie interwencje. Dea Kulumbegashvili umieściła akcję swojego debiutu w odizolowanej gruzińskiej wsi. Jego bohaterkę zamyka w czterech ścianach domu, w których kobietę dodatkowo ograniczają reguły życia religijnego, co potęguje wrażenie alienacji i obcości. Jakby tego było mało, Yana jest żoną lidera tutejszej wspólnoty Świadków Jehowy, odrzucanej i prześladowanej mniejszości (choć jej członkowie stąd pochodzą). W pojemnym, inspirowanym kinem Carlosa Reygadasa (producent wykonawczy), Chantal Akerman i Michaela Hanekego filmie gruzińska reżyserka eksploruje kwestie obcości (we wspólnocie, własnym domu, ale i własnym ciele), gra atmosferą terroru i sięgając po religijny wątek męczeństwa, bada granice poświęcenia. Choć okoliczności ograniczają Yanę niczym ciasny kadr, kobieta pracowicie poszerza granice swojej wewnętrznej wolności, czyniąc Początek jednym z najbardziej prowokacyjnych i dojrzałych debiutów ostatnich lat. /opis nowehoryzonty.pl/
Nagrody: MFF w San Sebastián 2020 - najlepszy film, reżyser, scenariusz; MFF w Toronto 2020 - Nagroda FIPRESCI; MFF w Singapurze 2020 - najlepszy reżyser; Crossing Europe Filmfestival 2021 - najlepsza fabuła
Reżyseria: Dea Kulumbegashvili. Scenariusz: Dea Kulumbegashvili, Rati Oneli.
Obsada: Ia Sukhitashvili, Rati Oneli, Kakha Kintsurashvili.
Gatunek: dramat. Produkcja: Francja, Gruzja. Premiera: 11 września 2020 (świat)
Dea Kulumbegashvili. Reżyserka, znana z filmu: Początek. Laureatka nagrody Złota Muszla.
Wolka
Debiut 2021. Pokaz w ramach Kina Europejskiego, Islandia 1h 40min
21 listopada, godz. 20.00
Annie zostają ostatnie dni odsiadki, a to oznacza, że nadchodzi czas rozliczyć się z przeszłością. Gdy opuszcza więzienne mury, jej nadrzędnym celem jest odnalezienie Doroty, z którą ma rachunki do wyrównania. Szybko okazuje się, że to jednak nie jest takie proste, a w nowej rzeczywistości może liczyć tylko na siebie. Poszukiwania sprowadzają ją na Islandię, gdzie podając się za przyjaciółkę Doroty, szybko zyskuje zaufanie jej rodziny. Tylko one dwie wiedzą o co toczy się gra. Jak długo potrwa ta sielanka? Jakie mroczne tajemnice kryje w sobie nasza bohaterka i jaki jest prawdziwy cel wizyty? Jedno jest pewne – na tej wyspie nie jest już bezpiecznie.
Reżyseria: Árni Ólafur Ásgeirsson. Scenariusz: Árni Ólafur Ásgeirsson, Michał Godzic. Zdjęcia: Marek Rajca. Scenografia: Marta Macuga. Kostiumy: Brynja Skjaldardottir. Muzyka: Atli Örvarsson. Dźwięk: Mateusz Adamczyk, Sebastian Witkowski, Marcin Matlak. Montaż: Mateusz Rybka. Producent: Hilmar Sigurdsson, Stanisław Dziedzic, Beggi Jonsson. Produkcja: Saga Film, Film Produkcja. Koprodukcja: Studio Human Ark, Studio Soundmaking.pl. Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Icelandic Film Centre. Dystrybucja: Monolith Films.
Obsada: Olga Bołądź, Anna Moskal, Eryk Lubos, Jan Cięciara, Gudmundur Ingi Porvaldsson.
Gatunek: dramat. Produkcja: Islandia, Polska. Premiera: 28 maja 2021 (świat)
Árni Ólafur Ásgeirsson. Oryginalny islandzki reżyser z oryginalną miłością do Polski. Absolwent PWSFTviT w Łodzi, w której zrealizował swoją pierwszą etiudę P.S., nominowaną w kategorii etiud studenckich w Cannes. Reżyser i scenarzysta wszystkich swoich filmów, pisał też scenariusze na zamówienie innych reżyserów. Prowadził również warsztaty i zajęcia dla studentów islandzkiej ASP i Akademii Teatralnej w szwedzkim Malmö oraz wykładał w szkołach filmowych na całym świecie. Jego debiutancki film Thicker Than Water zdobył w 2006 roku Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Mannheim-Heidelberg i zebrał wiele nominacji na najważniejszych festiwalach w Skandynawii, Toronto, Chicago. Juror na FPFF w Gdyni 2010. W 2017 roku wyreżyserował pełnometrażowy film animowany Ploey, który został zakupiony do sześćdziesięciu krajów. Zmarł 26 kwietnia 2021 roku.