Leki w formie kapsułek to jedne z najchętniej przyjmowanych przez pacjentów. Nie tylko szybko się wchłaniają, ale mają także bardzo przyjazną dla przełyku czy układu pokarmowego formę. Na czym dokładnie polega kapsułkowanie leków? Czy można zlecić wykonanie tego zadania firmie zewnętrznej?
Jak powstaje kapsułka?
Każdy lek składa się z substancji czynnej, substancji pomocniczych oraz tak zwanego "opakowania", czyli formy, jaką finalnie przybierze. Najczęściej na rynku spotykane są leki w formie:
- syropów,
- kropli,
- tabletek,
- kapsułek.
To właśnie kapsułki są bardzo lubiane przez pacjentów w niemal każdym wieku. Łatwo je połknąć, co nie jest obojętne seniorom, z drugiej strony kapsułki twist-off można w prosty sposób otworzyć i wydobyć z nich lek, co chwalą sobie rodzice małych dzieci, które jeszcze nie potrafią połknąć leku w formie tabletki. Kapsułkę porównać można do otoczki - najczęściej stanowi ją żelatyna. Kapsułki powstają już na etapie samej produkcji leku, opakowując substancję bądź ich mieszankę w żelatynową otoczkę.
Kapsułkowanie na zlecenie
Na rynku działają firmy, które świadczą usługi z zakresu produkowania leków czy suplementów diety na zlecenie. Oferują one również kapsułkowanie preparatów, dobierając formę, kształt czy rozmiar kapsułki do potrzeb klienta. Wszelkie szczegóły ustalane są na etapie opracowywania receptury leku - wtedy również należy określić, jaką ma on formę przybrać. Warto przy tym pamiętać, że kapsułka kapsułce nierówna, bowiem na rynku dostępne są zarówno kapsułki do połknięcia, jak i twist-off czy do żucia. Zwróćmy również uwagę na kolorystykę kapsułki, która może w znacznym stopniu podnieść jej walory estetyczne. Jest to niezwykle ważne w przypadku małych dzieci, które kolorowymi kapsułkami można w jakiś sposób zachęcić do przyjmowania leków. Firmy zajmujące się kapsułkowaniem leków posiadają odpowiedni sprzęt, a także zatrudniają specjalistów w dziedzinie farmacji, medycyny czy biotechnologii. Dzięki temu istnieje możliwość opracowania idealnej wręcz kapsułki, które spełni wszelkie wymagania pacjenta. Więcej na temat tego, jak wygląda kapsułkowanie leków, można dowiedzieć się na stronie internetowej https://chc.com.pl/produkcja-kontraktowa/kapsulkowanie/.
Usługa kapsułkowania - czy warto z niej skorzystać?
Właściciele marki, pod którą lek ma zostać wprowadzony na rynek, powinni pamiętać, że kapsułkowanie to tylko jeden z etapów produkcji leków. Na samym początku należy bowiem opracować jego recepturę, natomiast to wytworzeniu pierwszych partii, trzeba przeprowadzić niezbędne badania, które potwierdzą skuteczność preparatu. Firma świadcząca usługę kapsułkowania jest w stanie przejąć na siebie także inne obowiązki związane z produkcją leku oraz prowadzeniem wymaganej przez prawo dokumentacji. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów, a także wysokiej klasy nowoczesnych technologii, którymi dysponuje firma zewnętrzna. Dzięki temu ryzyko niezatwierdzenia leku przez właściwy organ zostaje zredukowane do minimum.