Praca w Holandii a rozliczenie podatku - co musisz wiedzieć?

Wyjazd do kraju tulipanów, jak potocznie nazywana jest Holandia, wciąż budzi zainteresowanie wśród naszych rodaków. Nie bez przyczyny. Jest to państwo z jednym z najniższych stóp bezrobocia w Europie. Dobre miejsce do życia i pracy. Holendrzy są otwarci, a pracodawcy życzliwi w stosunku do pracowników z zagranicy. Według statystyk liczba Polaków przekracza 250 tysięcy. Zamieszkują tereny Hagi, Rotterdamu i Amsterdamu, a głównymi branżami, w których pracują są: gastronomia, rolnictwo, ogrodnictwo i produkcja. A jak wygląda sytuacja z podatkami? Poniżej odpowiemy na Twoje pytania.

Rozliczenie podatku w Niderlandach. Rezydencji mają większe przywileje

Duże znaczenie przy składaniu zeznania podatkowego ma rezydencja podatkowa. Głównymi korzyściami płynącymi z tego statusu to ulgi podatkowe. Aby stać się w Holandii rezydentem podatkowym warunkiem jest posiadanie zameldowania na terenie Niderlandów, a także przebywać i pracować w tym państwie przez co najmniej 183 dni w roku. Dzięki temu zyskujemy możliwość skorzystania z ulg podatkowych, wspólnych rozliczeń z małżonkiem, prawo do socjalnych przywilejów oraz wykupić abonament telefoniczny lub bez problemu wziąć kredyt. Z kolei nierezydenci również składają zeznanie podatkowe, ale tylko, jeśli chcą uzyskać zwrot podatku z Holandii. Czas dostarczenia formalności przypada na dzień 1 lipca. 

Zeznanie podatkowe z Holandii. Rozlicz swój PIT w Polsce

System podatkowy w Holandii jest obowiązkowy dla każdego podatnika. W innym przypadku Belastingdienst przewiduje kary za niewypełnienie wniosku, który zostanie przekazany do urzędników. Motywacją do złożenia zeznania podatkowego jest wysoka kwota zwrotu podatku, która dla wielu może wynosić nawet kilkaset euro. Warto pamiętać o tym, że swoje dochody z zagranicy powinniśmy zgłosić polskiemu urzędowi skarbowemu wypełniając PIT 36 wraz z załącznikiem PIT/zg. Więcej o podatkach w Holandii dowiesz się ze strony https://borsukpodatki.pl/zwrot-podatku-holandia/.