Książki, przyroda i uważność — biblioterapia „Ogród przedziwny” w konińskiej bibliotece

W kameralnej sali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie odbyło się spotkanie, które połączyło poezję z rozmową o przyrodzie i codziennych wyborach proekologicznych. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie zaprosiła seniorów do wspólnego zatrzymania się nad pięknem natury i nad tym, jak o nią dbać.
- Warsztaty „Ogród przedziwny - biblioterapia” przypomniały, że nawet małe gesty mają znaczenie
- Uczestnicy rysowali własne ogrody i wypracowywali osobiste sposoby na kontakt z naturą
Warsztaty „Ogród przedziwny - biblioterapia” przypomniały, że nawet małe gesty mają znaczenie
Spotkanie zaczęło się od lektury wiersza Leopolda Staffa „Ogród przedziwny”, który stał się punktem wyjścia do rozmów o harmonii między człowiekiem a światem roślin. Seniorzy dzielili się wspomnieniami, refleksjami i praktycznymi pomysłami — od prostych nawyków po drobne działania, które pomagają chronić środowisko. Atmosfera była uważna i pełna ciepła, a każdy miał szansę podzielić się swoją perspektywą 🙂
Uczestnicy rysowali własne ogrody i wypracowywali osobiste sposoby na kontakt z naturą
Na koniec każdy stworzył wyobrażenie swojego wymarzonego ogrodu — rysunki, opisy, krótkie historie powstałe podczas spotkania były sposobem na osadzenie rozmów w praktyce. Warsztaty miały formę otwartej rozmowy i twórczych ćwiczeń, przy stolikach pojawiły się kartki, kredki i napoje, a w tle widać było regały z książkami — typowy, domowy klimat biblioteki. Uczestnicy wychodzili zająć się codziennymi sprawami, ale z nowymi pomysłami na to, jak dbać o swoje otoczenie 🌿
Projektowe tło i podziękowania
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Biblioteka dla emocji” i Akademii Klimatycznej, a przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Organizatorzy dziękują wszystkim obecnym za zaangażowanie i ciepłe rozmowy. W galerii biblioteki można obejrzeć zdjęcia z wydarzenia dokumentujące atmosferę spotkania i powstałe prace.
na podstawie: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie.
Ostatnie Artykuły

Na Wyszyńskiego zabraknie wody. PWiK podstawi cysternę między blokami

Kolejne wyprawki dla maluchów trafiły do rodzin z Kleczewa

Policja trzyma rękę na trzech newralgicznych miejscach w gminie Ślesin

Po 86 latach wrócił do rodziny. W Koninie pochowano Kazimierza Budnego

Kapibara podbiła Łężyn - biblioteka zamieniła się w małe safari

Awaria wodociągu na Królowej Jadwigi. Bez wody kilkanaście adresów w Koninie

Konin dopłaca do pelletu. Zostały też inne ekologiczne opcje

Przerwa w dostawie wody przy Poznańskiej w Koninie. Znamy adresy

Stare zdjęcia otworzyły Konin na nowo - biblioteka szykuje kolejne spotkanie

23-latek zaatakował kobietę w Koninie - policja zatrzymała go po kilku godzinach

Michael Jackson wraca do Konina - KCK szykuje letni koncert

Poranny pożar auta zatrzymał ruch na Trasie Bursztynowej w Koninie

Seniorzy rozruszali pamięć i koncentrację - tak wyglądał ten trening

Podwodny spacer w Jeziorze Powidzkim. Dorośli wejdą do wody z instruktorami
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Koninie - kontakt, msze, sakramenty
- Zarząd Dróg Miejskich w Koninie - kontakt, zgłoszenia awarii, zajęcie pasa drogowego
- Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Koninie - kontakt, godziny, wnioski
- Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie - kontakt, pożyczki, fundusze europejskie i wynajem nieruchomości
- Parafia św. Andrzeja Apostoła w Koninie - msze, kancelaria, historia
- KRUS Konin - telefon, godziny, rejestracja rolnika i emerytura
