Wady i zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie.

Przed jakimkolwiek działaniem związanym z instalacją fotowoltaiki, przeprowadzany jest audyt fotowoltaiczny, który determinuje m.in moc, rozmieszczenie i położenie paneli fotowoltaicznych na danej działce. Określa to również, czy instalacja PV powinna znajdować się na dachu, czy może jednak na gruncie, wszak nie każdy dach będzie nadawał się do montowania na nim fotowoltaiki. Zapoznajmy się więc z wadami i zaletami instalacji fotowoltaicznej na gruncie.

Poznaj zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie

W miesiącach letnich powstaje pewne ryzyko przegrzania się ogniw fotowoltaicznych, na które w znacznym stopniu wpływają upały. Mimo, że panujący w Polsce klimat umiarkowany nie stwarza bezpośrednich warunków do powstania takiego zjawiska, nie wyklucza go jednak do zera. Zaletą instalowania paneli PV na gruncie jest stworzenie dla nich swego rodzaju wentylacji, która takim przegrzaniom zapobiega.

Panele fotowoltaiczne na gruncie dają nam niesamowitą swobodę ich montażu, należy je oczywiście umieścić w kierunku południowym. Mamy tutaj możliwość ustawienia instalacji bez ograniczeń przestrzennych i ilościowych. Możemy wówczas zainstalować więcej modułów, co przełoży się na wydajność, ale i większe oszczędności.

Łatwość montażu instalacji to kolejny aspekt, którego nie można pominąć. Niezbędny będzie tu jednak specjalistyczny system mocowania przeznaczony do gruntu. Jeśli zaś martwisz się o wszelkie korozje lub negatywny wpływ czynników zewnętrznych, bez obaw. Stelaż dla paneli montowanych na gruncie wykonany jest w większości z ocynkowanej stali i aluminium, dzięki czemu staje się on odporny na wszelkie wypadki.

Nie można zapomnieć o zalecanym czyszczeniu paneli PV raz w roku. W przypadku paneli zainstalowanych na dachu, wymaga to zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy, zaś jeśli posiadamy instalację na gruncie, wówczas możemy zająć się tym sami.

Instalacja na gruncie wypada również korzystniej w okresie jesienno-zimowym, kiedy to kąt padania promieni słonecznych jest dużo mniejszy niż ma się to latem. Wówczas aspekt ten wpływa na wydajność modułów.

Jakie są wady instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

Pomimo znacznie mniejszej ilości, występują również pewne wady instalacji na gruncie. Chyba największą z nich jest przestrzeń, którą będzie ona zajmować. Tutaj przewagę mają właściciele większych działek, których wielkość fotowoltaiki nie będzie przytłaczać. Należy tutaj zaznaczyć, że konstrukcja absolutnie nie może być zacieniona, ponieważ odbije się to na produkcji energii.

Należy również zaznaczyć, że montaż paneli na gruncie może okazać się droższy niż ma się to w przypadku instalacji na dachu. Dlaczego? Wiąże się to z koniecznością przygotowania specjalnych stelaży.

Dla niektórych wada, a dla innych cecha neutralna, czyli wpływ instalacji na walory estetyczne, wszak zastępów instalacji fotowoltaicznej na gruncie nie da się przeoczyć. Nie będzie to rozwiązanie dla osób, które przywiązują dużą wagę do wyglądu swojej działki. 

Panele fotowoltaiczne Konin - czy jest tutaj dobry wykonawca instalacji na gruncie?

Fotowoltaika w mieście Konin jest stale jest na topie, dlatego warto przeprowadzić wnikliwy research dostępnych w okolicy instalatorów. Dobrą firmą do montażu instalacji fotowoltaicznej w Koninie może być np. Solarcon. Należy podkreślić, że jest to inwestycja, która zostanie z Tobą na co najmniej 25 lat, więc nie ma tutaj miejsca na fuszerkę. Tylko wykwalifikowany, doświadczony i polecany przez klientów instalator będzie w stanie zapewnić Ci trwałą i wydajną instalację.