KDK Konin: Krótka Historia Polskiego Kina: ,,Nikt nie woła

3 min czytania

Kino Centrum i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zapraszają 20 maja (sobota) na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Tym razem pokażemy odrestaurowany cyfrowo, jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów - ,,Nikt nie woła” Kazimierza Kutza (1960). Początek seansu o 17.30.

Krótka Historia Polskiego Kina to wyjątkowy projekt, który pozwala szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Pomysł zrodził się z miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej.

Projekt będzie gościł w Kinie Centrum do listopada. W tym czasie przedstawimy dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Kino Centrum zaprezentowało już filmy: ,,Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (1958), ,,Pociąg” Jerzego Kawalerowicza (1959), ,,Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna (1960).

20 maja zapraszamy natomiast na ,,Nikt nie woła” Kazimierza Kutza film z 1960 roku. To rozgrywający się wkrótce po wyzwoleniu dramat psychologiczny, jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów z wystylizowanymi czarno-białymi zdjęciami Jerzego Wójcika. Historia człowieka, który z końcem wojny przybywa na Ziemie Zachodnie, by rozpocząć życie od nowa. Transport przesiedleńców, wśród których znajduje się Bożek, przybywa do Zielna. Podróż Bożka wyniknęła z chęci zerwania z podziemiem i ucieczki przed karą za niewykonanie rozkazu. Nie zabiłem czerwonego” mówi sam do siebie. Bożek urządza sobie pokój i podejmuje pracę w wytwórni win.

Z poznaną tu Lucyną zaczyna go łączyć uczucie, ale strach przed wyrokiem wyklucza jakąkolwiek szczerość. Chłopak szamocze się z samym sobą, próbuje ostudzić miłość do Lucyny przelotnymi związkami z Niurą i Olgą. Pewnego dnia w miasteczku dostrzega Zygmunta kolegę z organizacji, co prowokuje ucieczkę Bożyka na wieś. Ale po przemyśleniu własnej sytuacji podejmuje ryzyko powrotu do Lucyny.

Krótka Historia Polskiego Kina to cykl prezentowany w najlepszych kinach studyjnych w Polsce, w tym w Kinie Centrum. Filmy wyselekcjonował Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz. Do tej pory można było obejrzeć je właściwie wyłącznie w telewizji. Dzięki projektowi Krótka Historia Polskiego Kina przekonujemy się jakie wrażenie robią na dużym ekranie, czy się zestarzały, czy może przetrwały próbę czasu i wciąż zachwycają nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem?

Warto dodać, że niezwykle ciekawym elementem projektu jest poprzedzający seanse wykład wideo Tomasza Kolankiewicza, w którym prezentuje on sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.

Bilety: 10 zł

Oto lista tytułów, prezentowanych przez Kino Centrum w ramach projektu:

1. Popiół i diament Andrzej Wajda 1958 25 lutego, 18.15
2. Pociąg Jerzy Kawalerowicz 1959 18 marca, 18.00
3. Do widzenia, do jutra Janusz Morgenstern 1960 22 kwietnia, 16.30
4. Nikt nie woła Kazimierz Kutz 1960 20 maja, 17.30

5. Zezowate szczęście Andrzej Munk 1960 24 czerwca
6. Barwy ochronne Krzysztof Zanussi 1976 26 sierpnia
7. Aria dla atlety¬ Filip Bajon 1979 23 września
8. Gorączka Agnieszka Holland 1981 28 października
9. Przypadek Krzysztof Kieślowski 1981 18 listopada

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Koniński Dom Kultury,

kdk.konin.pl/zapowiedzi/6050-krotka-historia-polskiego-kina-pociag-kawalerowicza-2

Autor: krystian