Światowej sławy kompozytorka odwiedziła Konin
Światowej sławy kompozytorka, prof. Grażyna Pstrokońska-Nawratil, odwiedziła nasze miasto, gdzie spędziła pierwsze lata swojego życia. Spotkanie z mieszkańcami było okazją do wspomnień i rozmów o muzyce oraz historii rodzinnej.
  1. Wizyta prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil w naszym mieście.
  2. Spotkanie w Domu Zemełki z udziałem prezydenta miasta.
  3. Prezentacja kopii rękopisów utworów kompozytorki.
  4. Rozmowy z historykami i regionalistami.

W poniedziałkowy wieczór, 20 maja, mieszkańcy mieli okazję spotkać się z prof. Grażyną Pstrokońską-Nawratil, cenioną kompozytorką i muzykiem, która przyjechała do naszego miasta, aby podzielić się swoimi wspomnieniami i historią rodzinną. Spotkanie odbyło się w Domu Zemełki i zgromadziło licznych gości, w tym prezydenta miasta Piotra Korytkowskiego oraz przedstawicielkę Starostwa Konińskiego, Ewelinę Rapełę.

Prof. Pstrokońska-Nawratil, choć nie urodziła się w naszym mieście, spędziła tu pierwsze dziesięć lat swojego życia, mieszkając u dziadków przy ul. 3 Maja. W trakcie spotkania opowiadała o swoich wspomnieniach z tamtego okresu, zwłaszcza tych związanych z rodziną. Jej dziadkiem był płk. Witold Sztark, znany koninianin.

W trakcie spotkania, prof. Pstrokońska-Nawratil podzieliła się również refleksjami na temat swojej pracy twórczej i fascynacji muzyką. Na pytanie, czy zamierza stworzyć utwór poświęcony naszemu miastu, odpowiedziała: "Konin, miasto mojego dzieciństwa, jest we mnie zawsze. Jest więc w każdym z moich utworów. Ale – nic nie jest przesadzone…". Tym samym nie wykluczyła możliwości napisania nowego hymnu dla I Liceum Ogólnokształcącego, na co zaproszenie złożyła dyrektorka szkoły, Emilia Bugaj.

Jedną z atrakcji wieczoru była prezentacja kopii i rękopisów nutowych kilku utworów prof. Pstrokońskiej-Nawratil. Dodatkowo, Piotr Rybczyński, szef konińskiego archiwum, podarował jej "Rocznik Koniński" zawierający obszerny biogram jej dziadka oraz kserokopię karty opisującej mieszkańców „Lokalu nr 14” przy dzisiejszej ulicy 3 Maja.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, prof. Pstrokońska-Nawratil długo rozmawiała z lokalnymi historykami, regionalistami oraz muzykami. Wcześniej miała również okazję spotkać się z prezydentem miasta Piotrem Korytkowskim, któremu wręczyła jedną ze swoich płyt.

Organizacja spotkania była możliwa dzięki wspólnym wysiłkom Fundacji Per Musicam oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej, przy wsparciu Miasta Konin. Była to wyjątkowa okazja do bliższego poznania jednej z najważniejszych postaci polskiej muzyki współczesnej oraz do wspomnień o historii naszego miasta.


Na podst. Urząd Miejski Konin