12 lipca w Poznaniu odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji, które zgromadziły wielu znamienitych gości i uczestników. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, a także liczni funkcjonariusze policji oraz ich rodziny. Uroczystość była okazją do uhonorowania zasłużonych policjantów i pracowników Policji, a także do wspomnienia tragicznych wydarzeń z przeszłości.
Uroczystość pod Pomnikiem ku czci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego
Msza święta w intencji policjantów
Oficjalna część obchodów w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Wręczenie odznaczeń i awansów
Podziękowania i słowa uznania
Piknik mundurowy na Placu im. A. Mickiewicza
Uroczystość pod Pomnikiem ku czci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego
Obchody rozpoczęły się o godz. 9.15 pod Pomnikiem ku czci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego. Uroczystość miała na celu upamiętnienie tragicznych losów funkcjonariuszy, którzy stracili życie podczas II wojny światowej. W ceremonii złożenia kwiatów uczestniczyli m.in. nadinsp. Roman Kuster, I Zastępca Komendanta Głównego Policji, oraz insp. Tomasz Olczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, wraz ze swoimi zastępcami. Przedstawiciele ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego również oddali hołd ofiarom, na czele z mł. insp. Andrzejem Szarym.
Msza święta w intencji policjantów
Po ceremonii pod pomnikiem, uczestnicy przenieśli się do kościoła garnizonowego Wielkopolskiej Policji, znajdującego się przy ul. Swoboda. Tam ksiądz biskup Grzegorz Balcerek koncelebrował mszę świętą, podczas której modlił się w intencji wszystkich policjantów. Biskup podziękował funkcjonariuszom za ich ofiarną służbę na rzecz społeczeństwa oraz prosił o dalsze błogosławieństwo dla nich i ich rodzin.
Oficjalna część obchodów w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Kolejnym punktem programu była oficjalna uroczystość w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Komendant Wojewódzki Policji, insp. Tomasz Olczyk, powitał zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się m.in. Senator Grzegorz Fedorowicz, II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Wicestarosta Poznański Tomasz Łubiński. Nie zabrakło również przedstawicieli zaprzyjaźnionych służb mundurowych, środowiska akademickiego, władz samorządowych, urzędów, przedstawicieli sądów i prokuratur, a także duchowieństwa.
Wręczenie odznaczeń i awansów
Jednym z najważniejszych momentów obchodów było wręczenie odznaczeń i awansów. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie oraz samorządowcy miasta i powiatu konińskiego. Złotym Medalem „Za Długoletnią Służbę” odznaczony został asp. szt. Błażej Borowiec. Srebrny Medal „Za Zasługi dla Policji” otrzymał Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski, a Brązowy Medal „Za Zasługi dla Policji” przypadł Wicestaroście Konińskiemu Władysławowi Kocajowi. Brązową Odznakę „Zasłużony Policjant” otrzymali podinsp. Renata Purcel-Kalus, asp. szt. Wojciech Sypniewski oraz asp. szt. Piotr Bruździak. Ponadto, w drodze przedterminowego awansu na stopień młodszego inspektora Policji mianowany został podinsp. Jacek Kudliński, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Koninie. Asp. Marcin Nowak otrzymał natomiast Odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
Podziękowania i słowa uznania
Podczas uroczystości głos zabrał nadinsp. Roman Kuster, I Zastępca Komendanta Głównego Policji, który podkreślił, że „ponadprzeciętne zaangażowanie policjantów i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi to nieodzowne cechy wielkopolskich policjantów”. Insp. Tomasz Olczyk, szef wielkopolskich policjantów, w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na to, że „najważniejszy w naszej służbie jest człowiek. Bez zaangażowania i poświęcenia policjantów, realizacja zamierzonych celów nie byłaby możliwa”. Komendant Główny i Wojewódzki Policji wspomnieli także o doskonałej współpracy między służbami mundurowymi oraz przedstawicielami władzy rządowej i samorządowej na każdym szczeblu.
Piknik mundurowy na Placu im. A. Mickiewicza
Równolegle do wydarzeń w auli, na Placu im. A. Mickiewicza odbywał się piknik mundurowy, pełen atrakcji dla uczestników. W programie znalazł się pokaz musztry paradnej wykonany przez policjantów z kompanii honorowej Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. Piknik uświetniła policyjna orkiestra z KWP we Wrocławiu pod batutą kapelmistrza podinsp. Adama Witiwa. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć z bliska policyjny sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie oraz porozmawiać z funkcjonariuszami.
Obchody Święta Policji w Poznaniu były nie tylko okazją do uhonorowania zasłużonych funkcjonariuszy, ale także do zbliżenia społeczności lokalnej z Policją. To ważne wydarzenie pokazało, jak istotna jest praca policjantów i jak duże wsparcie otrzymują od społeczeństwa.
Opierając się na: KMP Konin