Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to szczególny moment, który łączy w sobie radość, nadzieję oraz nowe wyzwania. W Koninie 2 września odbyła się miejska inauguracja roku szkolnego 2024/2025, która zgromadziła uczniów, nauczycieli oraz przedstawicieli lokalnych władz.
Uroczystość w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki
Przesłanie prezydenta i liczby uczniów
Artystyczne akcenty oraz refleksje historyczne
Uroczystość w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki
Wydarzenie miało miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, które jest najstarszą szkołą średnią w mieście. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu, co wprowadziło zebranych w podniosły nastrój. Konferansjerami byli dyrektor szkoły Emilia Bugaj oraz nauczyciel Tomasz Tomaszewski, którzy poprowadzili całą ceremonię. Wśród gości obecnych na inauguracji znalazł się prezydent Konina Piotr Korytkowski, poseł Tomasz Piotr Nowak oraz przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Poznaniu, a także radni i dyrektorzy szkół.
Przesłanie prezydenta i liczby uczniów
Podczas inauguracji prezydent Korytkowski zwrócił się do uczniów z zachętą do wierzenia w swoje możliwości. Podkreślił znaczenie wspierającej atmosfery w szkołach, mówiąc: - Czujcie się – drodzy uczniowie - w naszych placówkach dobrze i bezpiecznie! Warto zaznaczyć, że w konińskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie ponad 15 000 dzieci, z czego 2041 to przedszkolaki, a 5605 uczniów uczęszcza do szkół podstawowych. W dziewięciu szkołach ponadpodstawowych oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym kształci się 7402 młodych ludzi.
Artystyczne akcenty oraz refleksje historyczne
Podczas inauguracji nie zabrakło również artystycznych akcentów. Młodzież z I Liceum zaprezentowała etiudę taneczną do muzyki z filmu „Marzyciel”, za którą światowej sławy kompozytor Jan A.P. Kaczmarek otrzymał Oscara. Uczniowie wykonali także utwór „Warszawo ma”, nawiązując do obchodzonej dzień wcześniej 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dodatkowo, kierownik konińskiego oddziału Archiwum Państwowego, Piotr Rybczyński, podzielił się z zebranymi historią tragicznych losów absolwentów liceum z rocznika 1938, co wprowadziło refleksyjny nastrój do całej ceremonii.
Inauguracja roku szkolnego w Koninie to nie tylko formalność, ale także moment, który łączy społeczność lokalną w dążeniu do wspólnego celu – edukacji i wsparcia młodych ludzi w ich drodze ku przyszłości. W takim duchu rozpoczęty rok szkolny z pewnością przyniesie wiele sukcesów i niezapomnianych chwil.
Urząd Miejski w Koninie