Gala Chopinowska w Konińskim Powiecie - Muzyczne święto z okazji jubileuszy i wyróżnień
W sobotę, 13 września, w Domu Kultury OSKARD odbyła się wyjątkowa Gala Chopinowska, która zgromadziła miłośników muzyki oraz przedstawicieli lokalnych władz. To wydarzenie miało na celu uczczenie kilku znaczących jubileuszy związanych z twórczością Fryderyka Chopina oraz jego związkiem z naszą ziemią.

Jubileusze i ich znaczenie dla lokalnej kultury

W trakcie gali świętowano 25-lecie pielęgnowania pamięci o pobycie Chopina na weselu Melanii Bronikowskiej i Wiktora Adama Kurnatowskiego, które miało miejsce w Żychlinie w 1829 roku. Obchodzono także 90-lecie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz XX edycję Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. W przyjaznej atmosferze, goście mogli usłyszeć słowa powitania od Katarzyny Fryzy, Starosty Konińskiego, która podkreśliła, jak ważne jest utrzymywanie pamięci o naszym wielkim kompozytorze i jego twórczości.

Muzyczne arcydzieła w wykonaniu uznanych artystów

W ramach koncertu, Piotr Alexewicz zaprezentował utwory, które na stałe zapisały się w historii muzyki. W pierwszej części gali można było usłyszeć Fantazję C-dur op. 17 Roberta Schumanna oraz Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina. W drugiej części, w towarzystwie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza, artysta wykonał Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina. Publiczność, zachwycona emocjonalnym przekazem i wirtuozerią wykonania, domagała się bisów, co podkreśliło niezwykły charakter tego wieczoru.

Uhonorowanie mecenasów kultury chopinowskiej

Podczas gali przyznano tytuły „Mecenasa Kultu Chopinowskiego” osobom i podmiotom, które przez lata wspierały ruch chopinowski. Wyróżnienia te otrzymali: Powiat Koniński, Henryk Kamiński, Anna Kapturska, Edward Sulejczak, Jadwiga Wręga, Katarzyna Broj, Witold Nowak oraz Ewelina Rapeła. Odznaki wręczyli Ryszard Sławiński, członek zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, oraz Krzysztof Pydyński, prezes żychlińskiego koła Towarzystwa. Uhonorowanie tych, którzy dbają o kulturę i pamięć Chopina, stanowiło istotny element tego wyjątkowego wieczoru.

Gala Chopinowska to nie tylko święto muzyki, ale także okazja do refleksji nad tym, jak ważna jest historia i kultura naszego regionu. Wspieranie takich wydarzeń przyczynia się do ożywienia lokalnej społeczności oraz promowania talentów muzycznych, które mogą inspirować przyszłe pokolenia.


Na podstawie: Powiat Koniński